Güncel

Anne, VR sayesinde ölen kızıyla buluştu

Dikkat bu haber duygulanmanıza sebep olup, sizi hüngür hüngür ağlatabilir

Anne, VR sayesinde ölen kızıyla buluştu

Teknoloji tüm hızıyla gelişmeye devam ediyor. Artık teknoloji sayesinde hayal bile edemediğimiz pek çok şeyi yaşayarak öğreniyoruz. Kim bundan 100 yıl öncesinde insanların birbirleriyle küçük cihazlarla görüntülü görüşme yapabileceğini söyleyebilirdi ki? Ya da kim insanların hayatını kaybetmiş kişileri tekrardan görüp sohbet edebileceğini düşünürdü?

Evet, bunlar bir zaman hayal olmasına karşın günümüzde artık gerçekleşmiş durumlar. Dolayısıyla ileride teknoloji sayesinde karşınıza ne gibi yenilikler çıkacak, şimdiden kestirmek zor.

Anne, VR sayesinde ölen kızıyla buluştu

Haberimize konu olan olay Güney Kore’de yaşandı. Güney Koreli bir teknoloji şirketi, kızını 2016’da hastalıktan kaybeden anneyi, evladı ile bir araya getirdi.

Sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak yapılan videoda duygu dolu anlar yaşandı. Dilerseniz bu videoya aşağıdan göz atabilirsiniz.

Bu videonun ortaya çıkarılması yaklaşık olarak 6 ay sürmüş. Bu kadar kısa bir süre böylesine bir buluşmanın hazırlanmış olması muazzam diyebiliriz.

Düşünsenize çok sevdiğiniz birisini kaybediyorsunuz ve bir gün size bu kişiyle tekrardan oturup karşılıklı sohbet edebileceğiniz  söyleniyor. Tamam belki dokunamıyorsunuz, sarılamıyorsunuz, kokusunu içinize çekemiyorsunuz ama yine de o kişi karşınızda size gülümseyerek bakıyor. Size sesleniyor. Nasıl olduğunuzu soruyor. Açıkçası bu teknolojinin üzerine gidilirse ileride karşımıza ne gibi tabloların çıkacağını merak ediyoruz.

Tabi ki burada karşımızdakinin en nihayetinde bir makine olduğunu unutmamak gerekiyor. Lakin insanın duyguları öyle demiyor.

Yorumlar
Begoff
Bence dogru degil
Cevapla
💠Gakko💠
Teknoloji nere gidi bele
Cevapla
Vedat
Çok duygusal ama bence insanların duygularıyla böyle oynanmamalı. Bu bir makina sonuçta. his, duygu faktörü yok olmasıda mümkün olmadığı için gerek yok. Erkek olmama rağmen anneye çok üzüldüm allah kimseye bu üzüntüyü yaşatmasın. şefkât timsali annelere saygılar..
Cevapla
Mehmet
Babamı bir kez daha görebilmek için canımı bile vermeye hazırken, böyle bir teknoloji piyasaya çıktığında fiyatının yüksekliğini dahi düşünmem.
Cevapla
TipiTip
Teknoloji böyle yerlerde durmalı :(
Cevapla
DRose
Kesinlikle insanları daha çok üzüyor böyle şeyler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.