Güncel

Apple Black Hat 2012 konferansından gelişmeler!

Apple şapkayı çıkarıyor!


Bir kaç saat önce gelen gelişmelere göre Apple'ın Dallas'ta düzenlenen Black Hat 2012 konferansı gerçekleşti. Son zamanlar kullanıcıların ilgileri bilgisayarlardan çok tablet ve telefonlara kaydı. Apple'ın ürünlerinden de en çok satanlar ve konuşulanlar iPad ve iPhone üzerinde döndü.

Konferansın geri kalan kısmında da Mac ev yeni işletim sistemleri konuşuldu. Apple 2012 yılının 3. çeyreğindeki rakamlarını ortaya döktü. Ayrıca bazı yeni ürünlerini tanıştırdı. Apple bu periyotta toplamda AT&T ve Verizon vasıtasıyla 26 milyon iPhone sattı.

Bu konferanstaki en çok merak edilen konulardan biri tabi ki iPhone 5'ti. En büyük soru ise iPhone 5 için daha ne kadar beklememiz gerektiği. Ayrıca yılın %23'lük gelişim oranının %11'i bu çeyreğe ait.

Apple'ın en büyük bombalarından bir tanesi Mountain Lion işletim sisteminin yarın gelecek olmasını belirtmesiydi. Oppenheimer'in açıklamalarına göre iMessages ve iCloud dahil olmak üzere 200 yeni özellikle geleceğini belirtiyor. Ayrıca Apple müzik piyasasından 1.8 milyar dolar kazandı.

14 milyon insan Apple iTunes U uygulamasını kullanıyor. Geçtiğimiz yıl 3. çeyreğinde 9.2 milyon iPad satılırken bu yılın 3. çeyreğinde 17 milyon iPad satıldı. Rakamlar gösteriyor ki iPad satışları %84 artış göstermiş.

Ayrıca iPad 97 ülkede satılıyor. Geçtiğimiz yılın aynı periyoduyla karşılaştıracak olursak bu yıl 9.2 milyar kar edilirken, geçtiğimiz yıl 6 milyar dolar kar elde edilmişti.

Oppenheimer iPad'in okullarda, hava limanlarında ve bir çok alanda kullanıldığını açıkladı. AppStore 155 ülkede kullanılırken 410  milyon iOS cihazı satıldı. Ayrıca 650,000 uygulama sadece iPad için aktive edildi. AppStore'u haftada 17,000 kişi ziyaret ediyor.

Haziran sonuna kadar 117.2 milyar dolar ve geçtiğimiz yıl ise 110 milyar dolar satış yapılmıştı. Apple iPad ile yılın bu çeyreğinde 17 milyon satış yapmasıyla oldukça gurur duydu.

Ayrıca karının 2/3'ünün Çin'den geldiği belirtildi. Oppenheimer iPhone ve iPad satışlarının Ekim ayından sonra artmasını beklediklerini belirtti. Bu tahmin henüz belli olmayan iPhone 5 ve mini iPad için soru işaretleri oluşturdu.

Ayrıca kullanıcıların isteklerine cevap vermek için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini belirtiyorlar. Bunlara ek olarak kullanıcılar genellikle tablet almak istediklerinde bir 'tablet' değil bir 'iPad' aradıklarını fark ettiklerini belirtiyor.

Apple TV'ye gelecek olursak geçtiğimiz çeyrek yılda 1.3 milyon Apple TV satıldığı belirtiliyor. Her ne kadar bu rakam iPhone ve iPad ile karşılaştırılmasa da iyi bir rakam olduğunu söyleyebiliriz.

Bunlara ek olarak da yeni iPad ile ilgili en uygun fiyatla alabilecekleri iyi bir deneyim olacağı belirtiliyor. Çin pazarının yanında en büyük pazarlardan biri de Hindistan ve giderek büyümeye de devam ediyor.

iPhone 5 hakkıdan son olarak açıklananlara göre gizli ve detaylı bir şekilde çalıştıklarını ancak kullanıcıların da merak ettiklerini belirtiyorlar. Konferans genel olarak bu şekilde. Apple bu yıl satışlarında artarak devam eden istikrarını sürdürüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.