Güncel

Türkiye’de bir ilk gerçekleşiyor!

Türkiye’de ilk sismik asma tavan uygulaması Afyon Şuhut Devlet Hastanesi’ne yapılıyor.


Birinci dereceden deprem bölgesi olan Afyon’da bir ilk gerçekleştiriliyor ve Türkiye’de bir hastaneye depreme dayanıklı asma tavan uygulaması yapılıyor. Depreme dayanıklı duvarlar kadar, depreme dayanıklı tavanların neden önem kazandığına, ilk sismik asma tavan uygulamasını yapan, yapı sektörünün yenilikçi üreticisi Aspen’in Genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu açıklık getiriyor.

Aspen’in Genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu; müteahhitliğini Kart İnşaatın yaptığı, Türkiye’de ilk kez Afyon Şuhut Devlet Hastanesi’ne yapılan depreme dayanıklı sismik tavan uygulamasının önemine, Sağlık Bakanlığı kadar inandıklarını söylüyor. Gündoğdu, doğal afetle karşılaşan her insanın, tedavi için ilk gideceği yerin hastane olacağını ve bu alana da korkmadan güvenle girebilmesi gerektiğini dile getiriyor. Bundan önceki örneklerde, depreme dayanıklı binaların yapıldığını, ancak bu binalardaki tavanların çökmesi sonucu, yaralanmaların oluştuğunu, çok pahalı olan tıbbi cihazların kırıldığını ve bozulduğunu hatırlatıyor.

1343145181_afyonsuhutdevlethas.jpg

Ertuğrul Gündoğdu; fay hatlarında oluşan gerilimli hareketliliğin, sismik dalga olarak bilinen şok dalgalarını yeryüzüne gönderdiğini, bu titreşimlerin en şiddetli hallerinin, yapılara, iletişim ağlarına ve insan yaşamına büyük zarar verdiğini sözlerine ekliyor. Sismik asma tavanların, depreme dayanıklı taşıyıcı profillerden yapıldığını, şok dalgaların aktardığı dinamik yatay ve dikey kuvvetlere karşı ilave dayanım sağladıkları için gerekli ve önemli olduğunu vurguluyor. Her 15m2’de bir kurulan desteklerin, dört tane 2 mm askı telleri ile yataya 45° ve birbirlerine doğru açılarda olacak şekilde monte edildiğini, içerisinde 50 mm ‘lik rijit dikey askı bulunmasını ve doğrudan ana taşıyıcıya monte edilmesi gerektiğini belirtiyor.

1343145202_afyonsuhutdevlethas01.jpg

150 Yıllık Deneyim ile Yola Çıktı…

Aspen Genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu; merkezi Amerika’da bulunan, deprem konusunda çok deneyimli, 150 yıllık firma Armstrong ile Türkiye’de partner olduklarını, ilk uygulama Afyon’daki hastaneden sonra tüm Türkiye’de yapılacak olan hastanelerin binalarının ve özellikle tavanlarının depreme dayanıklı olacağını sözlerine ekliyor.

1343145236_afyonsuhutdevlethas03.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.