Güncel

Apple, Çin'de 'haksız' bakım koşulları ile suçlanıyor!

Çin Tüketiciler Derneği, mülkiyet kullanımına ilişkin haksız onarım maddeleri bulunduğunu söyledi.

Apple, Çin'de 'haksız' bakım koşulları ile suçlanıyor!

Çin Tüketiciler Derneği Apple'ın iPhone akıllı telefonu için bakım açısından haksız olduğu gerekçesi ile bir bildiri yayımladı. Dernek, Apple'ın yedek parça, eski yedek parça ve tamir için tazminat mülkiyet kullanımına ilişkin haksız onarım maddeleri bulunduğunu söyledi.

Apple'ın onarım maddesinden biride, müşterilerine onarım gerektiren yedek parçalarda iade edildikten sonra tamir edilip sonra kullanmasına izin vermesi. Buda şirketin zaten fiyatı ödenmiş yedek parçaları tamir ettikten sonra satmak anlamına geliyor. Dernek Apple'ın ulusal onarım ve yenilenmiş bileşenleri kullanarak bilgisayarlara ilişkin kuralları ihlal ettiğini öne sürdü.

1340542074_7422030496be73271515o.jpg

Apple, taşıma sırasında ürünlerin uğradıkları zararlardan dolayı kendisini muaf tutması konusunda da suçlanıyor. Şirket eğer bir ürün bozuksa tamir edilirken ücretini ödüyor ancak taşıma sırasında olan hasarların ücretini ödemiyor. Bu madde Sözleşme Hukuku ile uyumlu değil ve Çin'in Tüketici Hakları Koruma Kanununa aykırı. Bir başka sorun ise Apple'dan onarım sonrası cihazın hemen alınmadığı takdirde her gün için 1.57 dolar ödenmesi. Eğer 90 gün içinde alınmaz ise sahibi cihazı terk etmiş sayılıyor. 90 günden fazla durduğu zaman ise sahibi hak iddia edemiyor.

1340542114_74220306908bda2b671fo.jpg

Apple, Çin Tüketiciler Derneği tarafından yapılan bu suçlamalarla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Yerel basın ise ülkenin Sanayi ve Ticaret Bürosu'nun bu konuyla ilgili yakında soruşturma başlatacağını bildirdi. Apple, şu anda Çin ile aşk ve nefret ilişkisi yaşıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.