Güncel

Apple reste rest dedi! Peki şimdi ne olacak?

Brezilya Adalet Bakanlığı, Apple'ın ülkede şarj cihazı olmayan iPhone'ları satmasını yasaklayan bir emir yayınladı.

Apple reste rest dedi! Peki şimdi ne olacak?

Ayrıca teknoloji devini 12.275 milyon Brezilya reali (2.38 milyon dolar) para cezasına çarptırdı ve iPhone 12'nin ülkenin ulusal telekomünikasyon ajansı Anatel'e kaydının iptal edilmesini emretti. Apple, 2020'de iPhone 12'nin piyasaya sürülmesiyle birlikte çevresel kaygıları öne sürerek mobil cihazlarıyla şarj cihazlarını paketlemeyi durdurdu.

Şirket, her bir ünite için ihtiyaç duyulan üretim süreçlerini azaltmak için güç adaptörleri olmayan cihazları sevk ettiğini söyledi. Apple, 2021 Çevresel İlerleme Raporunda, şarj cihazlarını gruplamayı durdurma kararının 861.000 ton bakır, çinko ve kalay tasarrufu sağlayacağını iddia etti. Ayrıca, cihazları daha verimli bir şekilde sevk etme yeteneği - nakliye paletleri %70’e kadar daha fazla iPhone 12 kutusu taşıyabiliyordu ve bu, şirketin karbondioksit emisyonlarını azaltmaya yardımcı olacaktı.

Apple reste rest dedi! Peki şimdi ne olacak?

Brezilyalı yetkililer Apple'ın açıklamalarını dikkate almadı ve teknoloji devinin iPhone'larına USB-C şarj desteği eklemek gibi çevreye yardımcı olmak için başka önlemler alabileceğini savundu. Yetkililer, güç adaptörü olmadan cihaz satmanın "tüketicilere karşı kasıtlı ayrımcı bir uygulama" olduğuna karar verdi.

Bu karar, bakanlığın Aralık ayında başlayan soruşturmasını tamamlamasının ardından geldi. Brezilya'nın São Paulo eyaleti de daha önce Apple'a şarj cihazı olmadan iPhone sattığı için 10,55 milyon real para cezası vermişti.

Apple henüz yeni iPhone'larını Brezilya çevrimiçi mağazasından çekmedi ve Reuters’a "endişelerini çözmek" için yetkililerle çalışmaya devam edeceğini söyledi. Bir sözcü ayrıca haber kuruluşuna Apple'ın bakanlığın kararına itiraz edeceğini söyledi. "Brezilya'da bu konuda zaten birkaç mahkeme kararı kazandık ve müşterilerimizin cihazlarını şarj etmek için çeşitli seçeneklerin farkında olduklarından eminiz" dediler. Samsung'un Samsung Galaxy S21 ön siparişlerini bir hediye şarj cihazıyla bir araya getirmek için São Paulo yetkilileriyle birlikte çalıştığını belirtmekte fayda var. Teknoloji devinin bugün tanıtılması beklenen bir sonraki iPhone'u için de aynısını yapıp yapmayacağı henüz belli değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.