Güncel

Apple Samsung davasında zafer kimin?

Apple ve samsung davasında karar verildi. İşte büyük zafer!


Apple ve Samsung arasında geçen patent davalarından biri nihayet sonuçlandı. Dönüm noktası olan bu kararda Samsung, mobil cihazlarla ilgili Apple'ın bir çok patentini ihlal etmekten suçlu bulundu. Karara göre Samsung Apple'a toplam olarak 1049343540 $ ödemek zorunda olacak. Aslında 2.5 milyar isteyen Apple için az bir miktar ama yine de onun için bu büyük bir zafer oldu.

Jüri Samsung'un 20'den fazla akıllı telefon ve tablette patent ihlaline yönelik 20 sayfalık karar doldurdu. Kararda Samsung'un yazılım donanım ve tasarım patentlerinin yanı sıra cihazın işlevi olmayan gerekli olan yönlerini tasarlamak anlamına gelen "ticaret elbise" yani genel tasarım da dahil olmak üzere Apple'ın çeşitli patentlerini ihlal olup olmadığına karar verildi.

1345876425_apple-vs-samsung.jpg


Aşağıda ihlal edilen bazı patentleri görebilirsiniz.

Yazılım

Patent '381 ("geri sekme" eylem)

Patent '163 ("çift kademe zoom" eylem)

Patent '915 ("sıkıştırma zoom" ve diğer yakınlaştırma ve kaydırma işlevi eylemler):

Tasarım patent

Patent '087 (geri iPhone)

Patent '677 (iPhone ön)

Patent '305 (iOS uygulaması simge tasarımı)

Patent '889 (iPad tasarımı - özellikle, "temiz ön kenardan kenara cam, ince çerçeve, ince dış sınır, ve yuvarlatılmış köşeler")

Samsung'ta Apple'a dava açmıştı ancak Samsung bu davayı kaybetti ve Apple'ın herhangi bir patent ihlali yapmadığına karar verildi.

Sonuç olarak Apple her şeyi kazanmadı ama büyük bir zafer kazandı. Bu durum önümüzdeki yıllarda, tüketici elektroniği pazarının yanı sıra, patent sisteminde ilginç sonuçlar doğuracaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.