Güncel

Dünyanın en güçlü işlemcisi seri üretime geçti!

Apple, geçen yıl piyasaya sürdüğü bilgisayarlarında kullandığı Silicon M1 işlemcisiyle kazandığı başarının ardından Silicon M2 işlemcisini seri üretime geçirdiğini açıkladı.

Dünyanın en güçlü işlemcisi seri üretime geçti!

Apple'ın geçen yıl piyasaya sürdüğü bilgisayarlarında kullandığı Silicon M1 işlemcisi çok büyük bir başarı elde etmiş ve bütün gözleri kendi üzerine çekmişti. Kendi bilgisayarlarının dışında kendi çip setini de üretmeyi başaran Apple, bilgisayar dünyasına ismini bir kez daha yazmış, bu hamlesi hem teknoloji basını hem de kullanıcılar tarafından çok konuşulmuştu. 

M2'den önce M1'i anlamak gerekiyor:

Apple Silicon M1 işlemcisi, masaüstü GPU'ların aksine ARM tabanlı bir işlemci, ARM ise aslına bakarsanız mobil cihazlarımızda kullanılan Snapdragon, MediaTek gibi yongalardaki mimarinin ta kendisi. ARM tabanlı yonga setleri, x86 tabanlı işlemcilerin aksine daha az güç tüketimi ve tüketilen Watt başına en yüksek performansı hedefler, M1 işlemcisinin başarısı da aslında burada yatıyor.

"Daha önce hiç kimse bunu denemedi mi?" dediğinizi duyar gibiyiz, aslında geçmişe baktığımızda Qualcomm'un böyle bir atılımı olmuş, ancak pek de başarılı olamamıştı.

M2'den sızıntılar

LeaksApplePro adlı teknoloji sitesinden sızan son gelişmelere göre bir sonraki Macbook serisinin önümüzdeki aylar içerisinde Apple M2 (veya M1X) olarak isimlendirilecek yeni platformuyla piyasaya çıkması bekleniyor.

Dünyanın en güçlü işlemcisi seri üretime geçti! - Resim : 1

M1'den daha az güç tüketimine sahip, 12 çekirdekli (8'i performans odaklı) yeni Apple Silicon platformu 5 nanometre üretim süreciyle Apple'ın ana tedarikçisi Taiwan Semiconductor Manuafturing Company tarafından üretilecek. Bu arada platformun gelecek nesil cihazlarda kullanılmak üzere seri üretimine başlandığı neredeyse doğrulandı.

Piyasaya çıkacak bu yeni platform, eğer bir sorun yaşanmazsa (çip krizi gibi),  iPad tabletler de dahil olmak üzere Apple'ın bir sonraki nesil cihazlarında da kullanılabilir.

Yorumlar
💎G@kko💎
Apilin sonu geli
Cevapla
cemal
bence çok başarılı bi şekilde devam ediyor inteli bıraktıktan sonra ciddi başarılar elde etti
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.