Güncel

Apple yeni iPad Air 5'i tanıttı: Aynı tasarım, Aynı fiyat!

Apple yeni nesil iPad modelini az önceki etkinliğinde tanıttı. Tasarımı bir önceki nesli ile aynı kalan tablet fiyatlandırma konusunda da önceki nesli baz alıyor.

Apple yeni iPad Air 5'i tanıttı: Aynı tasarım, Aynı fiyat!

Apple, 8 Mart 2022 etkinliğinde yeni iPhone SE ile birlikte beşinci nesil iPad Air'i tanıttı. Önceki modele kıyasla etkileyici performans artışı sağlayan tabletin detaylarına yakından bakalım.

Yeni iPad Air tableti sadece 5G bağlantısı ve gelişmiş USB-C aktarım hızları sunmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni iPad Air, şirketin en üst düzey iPad Pro serisiyle aynı Apple M1 yonga setini kullanıyor ve bunların hiçbirinde fiyat artışı da yok.

iPad Air 5'teki yenilikler neler?

iPad Air, öncekinden çok farklı görünmeyebilir, ancak bu sefer çok daha hızlı bir işlemci sunuyor. 

Yeni renk seçenekleri

Dördüncü nesil iPad Air'in sunduğu böylesine çarpıcı bir yeniden tasarımla, iPad Air'in aynı 10,9 inç Liquid Retina ekranına, Güç düğmesinde Touch ID ve öncekiyle neredeyse aynı görünmesine sebep olmuş. Ama bu mutlaka kötü bir şey demek değil. Apple'a göre, benzer bir fiyat noktasında rakip olan Windows dizüstü bilgisayarlardan hala 3 kat daha ince ve 4 kat daha hafif.

Ancak genel form faktörü değişmeden aynı kalırken, yeni bir renk seçeneği mevcut. Aynı Uzay Grisi, Yıldız Işığı, Pembe ve Mor renklerin yanı sıra yeni iPad Air, Mavi'nin yeni bir tonuyla da satışa sunulacak. 

Yükseltilmiş yonga seti

Bu yıl ki iPad Air için önemli gelişmelerden biri yonga seti. Birçoğu iPad Air'in iPhone 13'te bulunan yonga seti olan A15 Bionic'i kullanacağını varsaysa da bunun yerine üst düzey iPad Pro serisiyle aynı Apple M1 yonga setine sahip olacak.

Bu, Apple'ın CPU'da %60'lık bir artış ve grafik bölümünde 2 kata kadar performans artışı, benzer bir fiyata eşdeğer rakip Windows dizüstü bilgisayarlardan daha güçlü olmasını sağlamasıyla, selefine kıyasla etkileyici performans kazanımlarını temsil etmiş olacak. 

Yeni iPad Air ne zaman piyasaya çıkacak?

Söylentilere göre Apple, Mart 2022 etkinliği sonrasında beşinci nesil tabletin bir hafta sonra 18 Mart'ta tam sürümden önce 11 Mart Cuma günü ön siparişe çıkacağını doğruladı.

Yeni iPad Air'in fiyatı ne kadar olacak?

iPad Air, yeniden tasarlanan model Ekim 2020'de piyasaya sürüldüğünde, 479 £/499 £'dan 579 £/599 $'a çıkarak 100 £/100 $'lık bir artışı temsil eden gözle görülür bir fiyat artışı görülmüştü. Ama neyse ki, bu yeni tablet, bu sefer iPad Air 4 serisiyle aynı fiyatlandırma politikası ile satışa sunulacak. İşte iPad Air 5 serisinin fiyatlandırması:

  • iPad Air (64 GB, Wi-Fi): 579 £/599 $ vergiler hariç: 8.707 Türk lirası
  • iPad Air (256 GB, Wi-Fi): 729 £/749 $ vergiler hariç: 10.884 Türk lirası
  • iPad Air (64 GB, Wi-Fi ve Hücresel): 709 £/729 $ vergiler hariç: 10.594 Türk lirası
  • iPad Air (256 GB, Wi-Fi ve Hücresel): 859 £/879 $ vergiler hariç: 12.771 Türk lirası
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.