Güncel

Apple'a bir patent davası daha mı geliyor?

Apple'ın gürültü azaltma teknolojisi kendine ait değil mi?


Gürültü azaltma teknolojisi arka planda kalan seslerin yok edilmesini sağlayarak size daha iyi bir ses kalitesi sunan teknolojidir. Örneğin sokakta telefonla konuşuyorsunuz arka kısımda bir çok gürültü, insan sesleri, araba sesleri var. Apple bu sesleri en aza indiren teknolojiyle anılıyordu.

Fakat bu teknoloji aslında Apple ait değil mi? Firma 2009 yılında sunumlarla bu teknolojisini tanıtmıştı. Cupertino'nun mühendislerinden iPhone'da da bu teknolojinin olacağı söylendi ancak ilk aşamada öyle olmadı. Geçtiğimiz günlerde ise bu teknolojiyle ilgili Silikon Vadisi firmalarından biri Apple'a patent davası açtı. Kaliforniya, San Jose mahkemesi tarafından gerçekleştirilecek olan davada Noise Free firması; Apple'ın gürültü azaltma teknolojisini çaldığını iddia ediyor.

1341930991_iphone4black.jpg

Bu teknolojinin ilk sahiplerinin kendileri olduğunu belirtiyorlar. iPad ve iPhone'larda izinsiz olarak kullanıldığından dava açacaklarını belirtiyorlar. Apple cephesinden henüz bir açıklama gelmedi fakat eğer aslı çıkarsa Apple'ın epey başı ağrıyacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.