Apple'dan rekor seviyede kazanç!

Dünyaca ünlü teknoloji devi Apple, 2022 mali yılının üçüncü çeyrek sonuçlarını duyurdu. Takvim yılının ikinci çeyreğine denk gelen dönemde Apple’ın inanılmaz başarısı dikkat çekti.

Apple'dan rekor seviyede kazanç!

Dev şirket Apple, üçüncü çeyrekte 83 milyar dolarlık bir gelir elde ettiklerini duyurdu. Aynı şekilde üçüncü çeyrekte net kazancın ise 19.4 milyar dolar olduğunu açıkladı. Wall Street’in beklentisinin ise 19.7 milyar dolar olduğu ifade ediliyor. Apple bu anlamda tahminlere çok yakın bir çeyrek geçirmiş gibi gözüküyor.

1,6 milyar dolar arttı

Bir önceki seneyle kıyaslandığında Apple’ın 81.4 milyar dolarlık gelirini 83 milyar dolara yükselttiği ortaya çıkıyor. Şirketin net karında ise 21.7 milyar dolardan 19.4 milyar dolara düşüş görmek mümkün. Ancak şirketin iPhone satışlarından önemli bir kar elde ettiği gözüküyor.

Kategorik olarak bakıldığında şirketin gelirine en çok katkıyı sağlayan ürün iPhone oluyor. Toplam gelirin %49’unu oluşturan akıllı telefonların 40.6 milyar dolar gelir sağladığı belirtiliyor. Bir önceki senenin aynı döneminde ise bu değerinde 39.5 milyar dolar olduğu aktarılıyor.

Bazı ürünler geliri düşürdü

Dikkat çeken önemli bir yükseliş ise Apple servisleri oluyor. Bir önceki senenin üçüncü çeyreğinde 17.4 milyar dolar gelir sağlayan hizmetlerin 19.6 milyar dolara yükseldiği gözüküyor. iPad, Mac, giyilebilir ürünler, ev ürünleri ve aksesuarlar gelirlerinde düşüşler olduğu belirtiliyor.