170 kilometrelik gökdelen inşa edilecek! 9 milyon kişi yaşayacak

Suudi Arabistan prensi Muhammed bin Selman, çölde 170 kilometre uzunluğunda, sıra dışı bir gökdelen inşa etmeyi planladığını açıkladı.

170 kilometrelik gökdelen inşa edilecek! 9 milyon kişi yaşayacak

Suudi Arabistan, dokuz milyon insanı barındıracak 170 kilometre uzunluğunda aynalı bir gökdelen inşa etmeyi planladığını açıkladı. Planlar, Suudi Arabistan prensi Muhammed bin Selman tarafından açıklandı. Asıl büyük hedef, Suudi Arabistan’ın batısında, Süveyş Kanalı’na yakın bir noktada bulunan Tabuk bölgesinde bir yüksek teknolojili akıllı şehir inşa etmek.

170 kilometre boyunca uzanacak

“Çizgi” olarak adlandırılacak olan mega yapı hem şekil hem de boyut açısından benzersiz olacak. Sadece 200 metre genişliğinde ve 500 metre yüksekliğinde olmasına rağmen çöl boyunca 170 kilometre uzanacak. Yani, “yana yatmış bir gökdelene” benzeyecek.

Raylı sistem kurulacak!

Teorik olarak, bu binanın içinde yaşayacak milyonlarca kişi binanın içindeki tüm tesislere beş dakika içinde ulaşabilecek. Bunu, binanın içinde kurulacak olan hızlı raylı sistemi kullanarak yapacaklar. Bir toplumun ihtiyacı olan her şey, okullar, evler, iş merkezleri, parklar bina içinde yer alacak.

Tamamen yeşil, yenilenebilir enerji kullanacak olan olan binanın dışı, aynalarla kaplanacak. İçinde, motorlu taşıt veya fosil yakıt yakan hiçbir araç olmayacak.

Dev inşaatına ne zaman başlanacağı konusunda ise herhangi bir bilgi verilmedi.