Türkiye 5G yolculuğuna başladı!

Türkiye'nin 5G yolculuğu başladı. Teknoloji Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugünden itibaren İstanbul Havalimanı'nda 5G'nin deneyimlenebileceğini duyurdu.

Türkiye 5G yolculuğuna başladı!

Dünya 5G’ye hızlı bir şekilde geçiyor. Bu kapsamda önemli bir adım da Türkiye'den geldi. Ülkemizde hizmet veren 3 GSM operatörü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katıldığı tanıtım töreniyle ilk kez 5G hızı hizmete sunuldu. 

Türkiye 5G yolculuğuna başladı!

Türkiye 5G yolculuğuna başladı! - Resim : 1

Bakan Karaismailoğlu’ndan da hem 5G hem de 6G hakkında önemli açıklamalar geldi: “Şu ana kadar çok önemli mesafeler kat edildi. Bu yolu daha büyük adımlarla kat edeceğiz. 5G'ye geçişi hızlandırmak için yatırımlarımızı artıracağız. Bakanlık ve ilgili kuruluşlarımızla gerekli olan desteği bugüne kadar sağladık, sağlamaya devam edeceğiz. Kararlılığı operatörlerin de göstermesi gerekmektedir. 4.5G'nin ilk yatırım döneminde yüzde 1 olan yerlilik oranının yüzde 33'leri geçtiğini görmekteyiz. 5G ve ötesi teknolojilere yönelik kritik bileşenlerin millileştirilmesi de önceliğimizdir. Bundan sonra da sektör paydaşlarımızın görüşlerini alarak en uygun çözümleri gerçekleştireceğiz.”

“Orta yaş ve üzeri kuşaklar teknolojide Türkiye'nin nereden geçip buraya geldiğini görecekler. Bilişim alanında 2022'nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 büyüdük. Fiberi 478 bin kilometreye çıkardık. Sabit geniş hat sayımızı 20 binden 18 milyona ulaştırdık.”