Güncel

Apple'dan şaşırtıcı "çocuk istismarı" kararı!

Apple, çocuk istismarıyla mücadelede önemli bir adım atıyor. Şirket iPhone'ların taranacağı bir sistem getiriyor.

Apple'dan şaşırtıcı "çocuk istismarı" kararı!

Apple çocuk istismarlarının önüne geçmeye yaracak bir özellik üzerinde çalışıyor. Şirket, çocuklara yönelik cinsel istismar görüntüleri için iPhone'ların taranmasını sağlayacak bir güncelleme planlıyor.

Financial Times'a göre şirket, güvenlik araştırmacılarına "kullanıcıların iPhone'unda depolanan ve iCloud yedekleme sistemine yüklenen fotoğrafları sürekli olarak tarayacağı sistemi hakkında bilgi veriyor.

Apple, çocuk istismarına karşı iPhone cihazlarını tarayacak

Apple'dan şaşırtıcı "çocuk istismarı" kararı! - Resim : 1

Sistem, "yasadışı görüntülerin tespit edildiğine inanırsa, inceleme ekibi uyarılacak" ve görüntüler doğrulanırsa, gerekli kanunlar uygulanacak. Rapora göre, Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi'nden bir veri tabanı kullanılarak eğitilen bu yeni sistem, sadece Amerika Birleşik Devletleri'ndeki iPhone'larla sınırlı olacak. 

Çocuk istismarı ile mücadele çabalarının artırılmasına yönelik geniş bir destek olmasına rağmen yapılanlar yeterli değil. Araştırmacılar, bir tür görüntüleri tespit etmek için tasarlanmış bir sistemle kontrolün daha iyi sağlanacağına inanıyor. Tarana sistemine terörizm veya “hükümet karşıtı” olarak algılanan diğer içeriklerin de girmesi mümkün.

Son zamanlarda Apple ve diğer şirketler, kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapmanın yollarını bulmak için artan bir baskıyla karşı karşıya kaldı. Aslında, iCloud gibi sosyal medya platformları ve bulut depolama sağlayıcıları, çocukların cinsel istismar görüntülerini tespit edecek sistemlere zaten sahipler. Ancak bu tür çabaları bir cihazdaki görüntülere genişletmek şirket için önemli bir değişiklik olacak.

Apple, şimdilik konuyla ilgili yorum yapmadı ancak şirket "bu hafta en kısa sürede" daha fazla ayrıntı yayınlayabilir. Apple, Amerika Birleşik Devletleri'nde iCloud Fotoğrafları'nda saklanan çocuklara yönelik cinsel istismar görüntülerini tespit edebilecek bir sistemi test etmeye başlama planlarını doğruladı. Tabi şirket kullanıcı gizliliğinin de korunacağının garantisini veriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.