Apple’dan Windows'a 2FA büyük sürprizi

Apple, yeni bir güncellemeyle kullanıcıların karşısına çıktı. Apple, Windows için iCloud Yardımcı Programına bir 2FA güncellemesi oluşturdu.

Apple’dan Windows'a 2FA büyük sürprizi

Apple, Windows için iCloud Yardımcı Programına bir 2FA güncellemesi oluşturdu. Bu güncelleme ile Windows için iCloud yardımcı programı, iki faktörlü doğrulama kod oluşturucu desteğini aldı.

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz yıl Windows için iCloud Yardımcı Programını ilk defa bir parola yöneticisiyle güncellemişti. Bunun sonucunda da kullanıcılar bir Windows bilgisayardan iCloud Anahtar Zinciri’nde depolanan parolalara erişim sağlayabileceklerdi. Aynı zamanda kullanıcılar, bu parolaları yönetme imkanına da sahip olacaklardı. Şimdi ise program, iki faktörlü doğrulama ile yeni bir güncellemeye kavuşmuş oldu.

Kullanıcıları neler bekliyor?

Windows için iCloud Parolaları’nın en son sürümü artık iki faktörlü kimlik doğrulama kodlarıyla çalışmaya başladı. İki faktörlü kimlik doğrulama desteği ilk başta iCloud Anahtar Zinciri’ne iOS 15 ve macOS Monterey ile gelmişti. Şimdi bu özellik Windows için de çalışmaya başlamış oldu.

İki faktörlü kimlik doğrulama kodu, bir internet sitesine ya da uygulamaya giriş yaparken istenen ek bir güvenlik katmanı olarak tanımlanabilir. Ayrıca bu kodlar, 1Password, LastPass ve iCloud Keychain gibi parola yöneticileri tarafından oluşturulma imkanına sahiptir.

iCloud Anahtar Zinciri (iCloud Keychain) de yeni güncellemeyle birlikte iki faktörlü kimlik doğrulama için destek sağlıyor. Apple kullanıcılarının artık bu kodları kaydetmek ve saklamak için üçüncü taraf uygulamalara ihtiyaç duymayacakları belirtiliyor. Şimdi ise iCloud Parolaları yardımcı programını kullanan Windows kullanıcıları, 2FA kod oluşturucuya erişme imkanına sahip oldu. Ancak bu konuda bazı sınırlamaların olduğu da bilgiler arasında yer aldı.