Windows 11'in güncellemesi herkesi etkiledi

Microsoft, yayınladığı son güncellemeyle Windows 11 kullanıcılarını olumsuz etkiledi. İşletim sisteminin Başlat menüsü bozulduğu görüldü.

Windows 11'in güncellemesi herkesi etkiledi

Kullanıcıların son dönemde yavaş yavaş benimsediği, bununla birlikte kullanım istatistiklerini de artırmaya başlayan Windows 11, yeni bir sorunla gündeme geldi.  Microsoft, yapmış olduğu açıklamada son yayınlanan toplu güncellemenin bazı kullanıcıları çılgına çevirecek bir hataya neden olduğunu kabul etti. Yazılım devi Microsoft, sorunu vakit kaybetmeden düzelttiğini söylese de tepkilerden kaçamadı.

KB5014668 güncellemesi kötü oldu

Microsoft, Windows 11 için düzenli bir şekilde güncellemeler yayınlıyor ve daha kararlı bir hale gelmesi için yoğun mesai harcadığı biliniyor. Bazen yapılan bu hamleler ters tepebiliyor ve sürümde halihazırda düzgün bir şekilde çalışan işlevleri bozabiliyor. 

Microsoft’un son yayınladığı KB5014668 yaması bazı sistemlerde Başlat menüsünü bozduğu görüldü. Windows tuşu ve tıklama dahil hiçbir şeye tepki vermedi. Kısacası güncelleme sonrası kullanıcılar ne yaparlarsa yapsınlar çalışmadı.


Microsoft, konuyla ilgili şikayet bildirimlerinin gelmesinin ardından zaman kaybetmeden Redmond tabanlı Known Issue Rollback (Bilinen Sorunları Geri Alma) düzeltmesiyle ilgili sorunu düzeltti. 

Yazılım devi Microsoft, yapmış olduğu düzeltmenin ardından sorunun tüm kullanıcılarda ortadan kalktığını söyledi. Aynı zamanda hatadan az sayıda bilgisayarın etkinlendiğini de sözlerine ekledi.