Güncel

Apple'ın alacağı bu patent ortalığı karıştıracak!

Bu patent Android'in kaderiyle oynuyor!


Apple'dan bir çok Android cihazı için probleme yol açacak bir patent geliyor. Patent bir çok akıllı telefonda bulunan aşağı-yukarı dokunmatik kaydırma özelliği.

Dokunmatik ekranların neredeyse temelini oluşturan bu sistemin Android cihazları ve Google işletim sistemini zor durumda bırakacağını şimdiden görebiliyoruz. En azından Android 2.3 versiyonundan bu yana kaydırma özelliği bulunuyor. Ki bu Android işletim sistemi büyük bir yol demek. Apple belli ki patent davalarından dersini almış görünüyor.

1342609712_apple-scroll-bar-patent-349x500.jpg

Akıllı telefon ve dokunmatik ekranlarla ilgili mümkün olan bütün patentlerini topluyor. Google kısa bir süre sonra Apple'a bir miktar geri ödeme yapmak zorunda kalabilir. Kaydırma patenti geçmiş ve gelecekteki Android cihazlarının başını ağrıtacak.

1342611191_iosandroidscrollbarcomparison560.jpg

Google'ın kısa sürede diğer bir seçenek bulacağına şüphemiz yok fakat şimdiye kadar kullanılan aşağı-yukarı kaydırma özelliği konusunda endişe edilmesi gerekiyor.

Apple'ın bu patenti bilgisayar ve laptoplarda gördüğümüz kaydırma işlemi gibi büyük bir alanı kapsamıyor. Bu yüzden Google bu patent olayında Apple'ın tuzağından kurtulmanın yolunu bulabilir. Google'ın bu özelliği kurban etmek istemeyeceğini de düşünmek gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.