Güncel

Apple'ın bir dakikadaki büyük kaybı

Apple yanlış bir tuşa basma nedeniyle bir dakika içinde 50 milyar dolar kaybetti.

Apple'ın bir dakikadaki büyük kaybı

'Şişman parmak' (fat finger) olarak anılan yanlış bir tuşa basma nedeniyle Apple hisselerinin önceki gün yaklaşık yüzde 10 oranında değer kaybettiği ortaya çıktı.

1332698254_applepara.jpg

Şirketin BATS endeksinde işlem gören 598 dolarlık 100 hissesinin değeri, yanlış bir satışın ardından 542 dolara düşünce, değer kaybı yaklaşık 50 milyar doları buldu. Apple hisselerinde yaşanan anlık kaybın ardından, şirketin borsadaki tüm işlemleri durduruldu. Aradan geçen 20 dakikanın içinde, kaybın sistemde yaşanan bir yanlışlıktan kaynaklandığı anlaşılınca Apple hisseleri yeniden 598 dolara geri yükseldi.

Olayın ardından şu açıklama yapıldı:

"İsimleri A harfi ile başlayıp BF'ye kadar olan bütün hisseler tek bir arama motorundan yönetiliyor. İlk seansın açılmasından 9 dakika önce yayınladığımız uyarı mesajında da sembolleri 'A' ile 'BF' arasında olan bütün hisselerin incelendiği bilgisini vermiştik. Bu inceleme sırasında meydana gelen bir hata nedeniyle AAPL kısaltmasına sahip olan Apple hisselerindeki söz konusu kayıp gerçekleşmiştir."

Apple'ın kasasında 100 milyar dolar nakit parası bulunuyor ve Apple'ın CEO'su Tim Cook, geçtiğimiz hafta Apple'ın yatırımcılarına üç yıl içinde 45 milyar dolarlık ödeme yapacağını söylemişti. Şirketin kurucu CEO'su Steve Jobs'un temettü dağıtımına karşı olan tutumundan farklı olarak, yatırımcılarını ödüllendirme yolunu seçen Cook'un bu adımı, şirketin kasasında daha fazla girdi yaratacak. Son 3 aydır yakaladığı büyüme ile değerini her hafta 1.23 milyar dolar artırıyor. Şirketin yakaladığı bu büyüme oranı ile 2012 yılı sonuna kadar kasasındaki paranın 130 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Yıl başından bu yana hisseleri yüzde 37 oranında değer kazanan Apple'ın piyasa değeri 600 milyar dolara kadar yükseldi. Yatırımcılarına hisse başına 2.65 dolarlık temettü dağıtmaya hazırlanan şirket, 70.6 milyar dolarlık marka değeriyle dünyanın en değerli markası oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.