Güncel

Apple'ın çalışanlarıyla başı dertte! Şirket iddialara cevap verdi

Apple bir süredir çalışanlarından gelen taciz şikayetleriyle uğraşıyor. Şirket bugün iddialara cevap verdi.

Apple'ın çalışanlarıyla başı dertte! Şirket iddialara cevap verdi

Apple çok yakında yeni iPhone serisi iPhone 13'ü piyasaya sürecek. Ancak şirket  bir yandan başka konularla da uğraşıyor. Şirketin çalışanları bir süredir şirket içi ayrımcılık ve taciz gibi olayları gündeme getiriyor. Çalışanlar #AppleToo etiketi altında şirketle ilgili şikayetlerini ve yaşadıkları olayları farklı ortamlarda dile getiriyorlar. 

İddialara göre şirket içinde ırkçılık, ayrımcılık ve taciz olayları bitmek bilmiyor. Bazı çalışanlar ise maaş eşitsizliği gibi maddi konulardan şikayetçi. Açık mektup yayınlayarak şirket içi politikaların değişmesini talep eden çalışanlara Apple'dan yanıt geldi. 

Apple çalışanlarının şikayetlerine cevap verdi

Apple'ın çalışanlarıyla başı dertte! Şirket iddialara cevap verdi - Resim : 1

Apple insan kaynakları şefi Deirdre O’Brien , çalışanlarına bir video ile yanıt gönderdi. Yayınlanan videoda şirket içinde var olduğu iddia edilen problemlere değinildi. Apple şikayetlerle ilgili genel olarak "Yöneticinizle görüşün" yorumunu yaptı. Ancak bu yanıt çalışanların daha çok tepkisini çekmişe benziyor. #AppleToo hareketi bir süre daha dinecek gibi görünmüyor.

Kimliğini gizleyen çalışanlar Twitter gibi sosyal medya platformlarında şikayetlerini dile getirmeye devam  ediyor. Apple daha önce de konuyla ilgili "Tüm endişeleri ciddiye alıyoruz ve kapsamlı şekilde araştırıyoruz. İlgili kişilerin mahremiyetine saygımızdan ve gizlilik açısından belirli konuları paylaşmıyoruz" açıklamasını yapmıştı. Nasıl çözüme ulaşacağı belli olmayan bu konu hakkında Apple nasıl bir yol izleyecek göreceğiz. Şirket, tüm çalışanlarının haklarını koruyup gözetlediğini iddia ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.