Kripto Para

El Salvador'dan şaşırtıcı karar! Bitcoin kabul etmeyen işletmeler cezalandırılacak!

Bitcoin yarın yürürlüğe girecek yasasına uygun olarak bitcoini ödeme yöntemi olarak kabul etmeyenleri cezalandıracak.

El Salvador'dan şaşırtıcı karar! Bitcoin kabul etmeyen işletmeler cezalandırılacak!

El Salvador bitcoini resmi ödeme yöntemi olarak kabul eden ilk ülke. Yarın yürürlüğe girmesi beklenen yasa ile ülkede bazı kurallar değişecek. Buna göre şirketlere bazı yükümlülükler gelecek. Yarından itibaren El Salvador'da bitcoin ile ödeme kabul etmeyen şirketler yaptırımlarla karşılaşacak.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin hukuk danışmanı Javier Argueta bugün verdiği bir röportajda ilgili konuyu duyurdu. Bitcoini reddeden şirketler Tüketici Koruma Kanunu kapsamında yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

El Salvador Bitcoin konusunu ciddiye alıyor!

El Salvador'dan şaşırtıcı karar! Bitcoin kabul etmeyen işletmeler cezalandırılacak! - Resim : 1

Yeni açıklamalar ülkede kafaların karışmasına sebep olmuştu. Daha önce “Birileri nakit taşımaya devam etmek istiyorsa, Bitcoin’i olan müşterileri kazanmak ve işini büyütmek istemiyorsa bunu yapmaya devam edebilir.” açıklamaları yapılmıştı. Ancak son anda durum değişmiş görünüyor. Bitcoin çoğu kesim tarafından özgürlüğün ve limitlerin kaldırılmasının simgesi olarak algılanıyor. Bu nedenle eğer bu konuda dayatmalar getirilirse bitcoin tüm amacını kaybedecektir.

Ayrıca El Salvador'da bitcoin kullanan vatandaşlar, cüzdan taşımak zorunda. Bu cüzdan da yüz tanıma sistemi ile çalışıyor. Bu konuda da mahremiyetin korunmadığını iddia eden kullanıcılar mevcut. Ülke bitcoini kabul ederek ileriye yönelik bir adım atsa da dayatmaları vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanıyor gibi görünüyor. El Salvador henüz konuyla ilişkin resmi bir açıklama yapmadı. Yarın yürürlüğe girecek yasa hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkacaktır.

Yorumlar
d3m1r
kıyamet alameti
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.