Güncel

AR gözlük beklerken, AR lens tanıtıldı! Sanal dünyaya merhaba demeye hazırlanın

Artırılmış Gerçeklik kısa adıyla AR teknolojisi gittikçe gelişmeye devam ediyor. Sağlıktan spora, teknolojiden bilime bütün ilgiyi alan bu teknoloji artık gözlerimizin içinde olacak.

AR gözlük beklerken, AR lens tanıtıldı! Sanal dünyaya merhaba demeye hazırlanın

Kontakt lensler yakın görüş gözlüğü olarak kullanılabilir, ancak yakın zamandaki teknoloji sayesinde fotoğraf çekmekten ve navigasyondan sorumlu olacaklar. Yani bilim kurgu filmleri yakında gerçek olabilir. Amerikalı startup projesi Mojo Vision kısa süre önce web sitesinde AR kontakt lensi Mojo Lens'in bir prototipini yayınladı.

Rapora göre, AR kontakt lensinin üç önemli özelliği var: Dünyanın en küçük ve en yoğun pikselli Mikro LED ekranı, AR cihazları için düşük gecikmeli iletişim teknolojisi ve ultra hassas göz izleme sistemi.

"Mojo Lens" Dünyanın İlk AR Kontak Lensi

CNET muhabiri Scott Stein, AR kontakt lensinin prototipini deneyimledi ve YouTube'da bir video paylaştı. Scott Stein, AR kontakt lensini yalnızca özel bir küçük tutucu tutarak ve görüntüleme etkisini hissetmek için AR kontakt lensini gözüne yakın tutarak çalıştırdı.

Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz;

Scott Stein'ın deneyimine göre, kullanıcı sadece her türlü bilgi arayüzünü sezgisel olarak görmekle kalmaz, aynı zamanda navigasyon bilgilerine göre hedefi de bulabilir. Tüm bu bilgiler, aynı zamanda bu AR kontakt lens prototipinin öne çıkan özelliklerinden biri olan altıgen bir minyatür ekranda sunuluyor.

Şu anda Mojo Lens prototipi nihai ürün değil, cihazın dahili güç sistemi henüz tam olarak etkinleştirilmedi ve hala harici araçlarla çalıştırılması gerekiyor, bu nedenle doğrudan takmanın güvenlik riski var.

Dünyanın ilk AR Kontak lensi

Çapı 0,5 mm'den küçük olan bu Mikro LED ekran, 1,8 mikron piksel aralığıyla inç başına 14.000 piksele sahiptir ve bu da onu dünyanın en küçük ve en yoğun ekranı yapıyor. Ekran ayrıca, kullanıcının retinasında metin, resim ve HD video görüntüleyen MojoVision'ın özel optik çipi ile donatılmış olarak geliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.