Araç kiralayanlar aman dikkat!

Araç kiralayanlar aman dikkat!

Araç kiralayanlar aman dikkat!

İstanbul 19. Asliye Ceza Mahkemesi araç kiralayanları ilgilendiren bir karara imza attı. Mahkemenin verdiği karara çok dikkat etmek gerekiyor. Araç kiralayayım derken hapse girebilirsiniz.

İstanbul 19.Asliye Ceza Mahkemesi milyonlarca kişiyi ilgilendirecek bir karar verdi. Mahkeme kararına göre kiraladığı aracı gününde teslim etmeyenlere hapis cezası verilecek.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Konseyi eski başkanı Murat Faruk Özbay ile araç kiraladığı şirket arasında çıkan anlaşmazlık sonucu taraflar mahkemelik oldu. İstanbul 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nin olayı incelemesinin ardından verdiği karara göre kiraladığı aracı zamanında teslim etmeyen Murat Faruk Özbay’a hapis cezası verildi.

Araç kiralayanlar aman dikkat!

Murat Faruk Özbay’ın aracı kiraladıktan sonra ödemeleri aksatması ve aracı zamanında teslim etmemesi gerekçesi ile araç kiralama şirketi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak güveni kötüye kullanma ve emniyeti suiistimal ve dolandırıcılık suçlarından Murat Faruk Özbay hakkında suç duyurusunda bulundu.

Durumu açıklayan Murat Faruk Özbay, "İlerleyen zamanlarda firmamızda maddi anlamda sıkıntı oldu. Üç kez, aylık ödemelerde 15-20 günlük sarkmalar oldu. Biz firma ile görüştük. Kötü bir niyet olmadığını, eski bir müşteri olduğumuzu söyledik. Aracın teslim edilmesini istediler. O sırada araç İstanbul dışındaydı. Biraz beklemelerini rica ettik ve araç gelince teslim ettik.” dedi.

Mahkeme suçlu buldu

Savcı ve Murat Faruk Özbay’ın avukatı duruma itiraz etti ancak mahkeme Murat Faruk Özbay’ı suçlu buldu ve 1 yıl hapis cezası ve 5 bin TL de idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Hapis cezasını adli sicil kaydı olmaması ve duruşmadaki tutum nedeniyle 3 ay 10 güne indiren mahkeme Özbay'ın 5 yıl denetime tabi olmasına karar verdi.

Özbay'ın avukatı Müslüm Karataş ise "25 yıllık avukatım böyle bir ceza görmedim. Karar bize şok geçirtti. Bu karar, araç veya ev kiralayan ev herkesi ilgilendiriyor. Karar, aracı teslim etmeyen veya evi zamanında boşaltmayan herkesin böylesi bir ceza ile karşı karşıya kalabileceğini ortaya koyuyor. Hem biz hem duruşma savcısı karara itiraz ettik. Ancak, ilgili ağır ceza mahkemesi ret kararı verdi. Böylece karar kesinleşti.” dedi.