Güncel

Artık YouTube'dan mp3 müzik inmeyecek!

Eğer internetten müzik indiriyorsanız, dev web sitesi YouTube’un aldığı bu karar sizi de etkileyecektir.

Artık YouTube'dan mp3 müzik inmeyecek!

Video paylaşım sitesi YouTube'un aldığı karara göre, youtube-mp3.org veya benzer siteler aracılığıyla artık sitedeki müzik video'larını mp3'e çevirip indirmek mümkün olmayacak.

Alınan karardan sonra sitenin avukatları, hukuki sürece uymayan sitelere birer birer ihtarname göndermeye başladı. Youtube-mp3.org da sunucularının bloke edildiğini belirtiyor. Youtube şimdiye kadar bu hizmeti kendi elleri ile sağlıyordu böyle bir karar alması ise bir soru işareti bıraktı.

1340391340_youtube1.jpg

YouTube yıllardır Warner Music Group ve Universal gibi plak şirketleriyle iş birliği içinde. Müzikler genelde ücretsiz ama çoğu videolar sizi, satın almanız için iTunes, Google Play ve AmazonMP3 gibi sitelere yönlendiriyordu. Ancak videoları kolayca ve ücretsiz olarak mp3'e çevirip indirme olanağı sağlayan siteler, telif hakkı sahiplerinin hiçte hoşuna gitmiyordu.

YouTube'un daha önceden izin verip daha sonra neden bu kararı aldığı bilinmiyor ama telif hakkı sahiplerinin büyük ihtimalle etkisi olmuş olabilir. Bakalım mp3 dönüştürücü siteler bu yasaktan sonra buna bir çare bulabilecek mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.