Güncel

Asgari ücret belli oldu! Piyasa çoktan fiyatı kabullendi!

Şu anda milyonların kulağı asgari ücret için yapılan görüşmelerde. Lakin iddialara göre asgari ücret çoktan belli olmuş durumda. Öyle ki piyasanın yeni asgari ücreti şimdiden fiyatlandırdığı belirtiliyor. İşte detaylar.

Asgari ücret belli oldu! Piyasa çoktan fiyatı kabullendi!

Güncellendi: Asgari ücretin 8500 TL olduğu kesinleşti. Demek önceden sızdırılan rakamlar da üç aşağı beş yukarı doğruymuş.

Hali hazırda asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. Fakat devam eden görüşmelere rağmen asgari ücretin çoktan belli olduğu ve piyasanın bu fiyatı kabullendiği iddia ediliyor. Yani piyasa şu anda yeni asgari ücrete göre fiyatlanmaya başlamış durumda. Döviz kurları sabit dururken artan fiyatlar da buna bağlanmış durumda.

Peki yeni asgari ücret ne kadar olacak? Dilerseniz lafı uzatmadan size kulislerde dolaşan ücreti aktaralım. Hali hazırda piyasanın kabullendiği ve fiyatlandırmanın buna göre yapıldığı asgari ücretin 8250 TL olduğu belirtiliyor.

Asgari ücret belli oldu! Piyasa çoktan fiyatı kabullendi!

Şu anda asgari ücret 5500 TL. Yani asgari ücrete 2750 TL’lik bir zammın geleceğini söyleyebiliriz. Bu da zaten yüzde 50’lik bir orana denk düşüyor. Gündemi az çok yakından takip edenlerin de hatırlayacağı üzere bu oran daha önce Cumhur ittifakındaki bazı isimler tarafından da dile getirilmişti. Yani asgari ücrete yapılacak olan yüzde 50’lik zammın çok da büyük bir sürpriz olmayacağını söyleyebiliriz.

Şimdi asıl merak edilen unsur ise asgari ücret 8250 TL’ye yükseldikten sonra gelecek olan zamlar. Hali hazırda emekli ve memur için yüzde 20 civarlarında bir zamdan bahsediliyor. Önümüzdeki 15 günlük süreçte tüm meslek çalışanları için zam oranlarının netlik kazanması bekleniyor.

Yorumlar
Ensar Tuna
250 ayda bir tane denk bütçesi olmayan ekonomist müslümanların yönetimi, ne diyelim.
Cevapla
hakan
Devlet başta şukur 99 da devlet yoktu bu hukumet şukür iyi yönetti %95 iyi olan hukumetin % 5 lik kötu performansını elestirmek sadece nankörlük olur ve diger partilerin dedikleri sacmaliklar bor alalim satalım imf ye godelim borç alalim abd den alallim ingiltereden borc alalım yani bizi esir edicekler ve dögmadan borçlu yapacaklar 90 larda cok yaptilar az akıllı olursanz anlarsnz ülkenin borcundan dolayı bankasina devletine el koyanlar vardı eskiden devlet var allaha şükür
Cevapla
MUSTAFA
Ücretlere yüz elli zam ama diğer mesala vergilere yeniden değerleme oranında artış yani en düşük mtv oda yüzde atmış bir buçuk diğer vergiler yüzde yüz yirmi iki nokta dokuz el insaf bu bütçe ücretliler üzerinden hazırlanıyor anlaşılan
Cevapla
Muhammed Durmaz
Mesele asgari ücrete gelen zam değil bu vergiler ve enflasyona bağlı olduğu söylenip kafalarına göre yapılan ziraat ve Sanayi ürünleri zammı hal böyleyken zincirleme bir şekilde herşey zamlanıyor. Yani millete verilen para bu devirde ne kadar yükselse aynı şekilde kiralar ve ürün fiyatları yükselecek. Şuan yeni yeni gelişiyoruz otomobil sanayi konusunda yani bu konu baştaki adamla ilgili değil. Fırsatçılar ve karaborsacılar olar ile ilgili bu vergileri minimuma indirmeleri gerekir.
Cevapla
İlhan
%85 enflasyon oda yersen,asgari ücrete gelince %50 artış.Bu enflasyona ne yaparsan erir gider.Kötü yönetimin sonucu
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.