Asgari ücrete ikinci zam! 10.000 TL olacak!

Geçtiğimiz günlerde gelen zam ile 8.500 TL seviyesine yükseltilen asgari ücrete ikinci bir zam geleceği iddia ediliyor. İşte konunun detayları.

Asgari ücrete ikinci zam! 10.000 TL olacak!

Gündemi az çok takip edenlerin de bildiği üzere, asgari ücrete yüzde 50’nin üzerinde bir zam gelmiş ve en düşük çalışan maaşı 8.506 TL’ye yükseltilmişti. Bu gelişmenin ardından geçtiğimiz gün EYT’nin açıklanmasıyla birlikte işler değişti.

Konunun uzmanları, EYT kararının devlete büyük bir yük getireceğini, bu yükün de enflasyonu tekrardan tetikleyeceğini düşünüyor. Öyle ki asgari ücrete yapılan zammın Mart ayı sonuna kadar eriyeceği düşüncesi hakim. Peki bu noktadan sonra ne olacak?

Bilindiği üzere bu yıl seçim yılı. Hali hazırda seçim takvimi Haziran ayını işaret ediyor. Fakat seçimin Nisan ayında yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. İşte bu ortamda Nisan’dan hemen önce asgari ücrete yeni bir iyileştirme yapılacağı ve en düşük çalışan maaşının 10 bin TL’ seviyesine çekileceği iddia ediliyor.

Asgari ücrete ikinci zam! 10.000 TL olacak!

Eğer uzmanların dediği gibi enflasyon tekrardan yükselirse ve asgari ücretteki artış erirse, öyle ya da böyle bir iyileştirme yapılacaktır. Bahse konu bu iyileştirmenin de seçimden hemen önce yapılması çok mantıksız durmuyor. Zira asgari ücrete gelecek olan ikinci bir zam, mevcut hükümetin de elini güçlendirecektir.

Elbette bundan önce 3 Ocak’ta netleşecek olan emekli ve memur zamlarını beklemek gerekiyor.