Asgari ücrete yeni zam açıklaması!

Asgari ücrete üçüncü bir zam gelip gelmeyeceği tartışma konusu oldu. Artan enflasyon karşısında zam gelip gelmeyeceği ile ilgili tartışmalar başladı.

Asgari ücrete yeni zam açıklaması!

Asgari ücrete üçüncü zam gelecek mi sorusu şu anda en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Türkiye'de artan enflasyon ile birlikte yaşam şartlarının zorlaşması vatandaşlara zor zamanlar yaşatıyor diyebiliriz.

Asgari ücrete yeni zam açıklaması!

Asgari ücrete yeni zam açıklaması! - Resim : 1

Asgari ücrete Temmuz ayında ikinci zam yapılmıştı. Bunun ardından son dönemlerde Erdoğan ve Bakan Vedat Bilgin'den önemli asgari ücrete üçüncü zam sinyali geldi. Asgari ücrete yapılan ikinci zam 30 Haziran perşembe günü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. 

1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 6471 TL, net 5500,35 TL olarak belirlendi. Böylece, 2022 Ocak dönemine göre net asgari ücrette yaklaşık % 30 oranında artış yapıldı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, asgari ücrete ilişkin yaptığı açıklamada "Yıl sonunda bunu dikkate alarak yeni bir düzenleme yapacağız. Emekçilerimizi ezdirmeyeceğiz. Sermayenin emek düşmanlığı yapmasının karşısında olacağız" ifadelerini kullandı. "Asgari ücreti net 5 bin 500 olarak düzenledik. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bunun için insanlarımızdan sabır bekliyorum. Yılbaşında inşallah bu tabloyu yine değerlendirecek gerekeni yine yapacağız. Vatandaşımızdan sabır bekliyorum" ifadeleri de eklendi. Normal şartlarda yapılan ara zamların ardından yılbaşında zam yapılmasa da olabiliyor. Ancak açıklamalara göre asgari ücrete yılbaşında zam gelmesinin sinyalleri de verildi.