Küresel akıllı telefon pazarı daralmayı sürdürüyor! Peki fiyatlar ucuzlar mı?

Pandemi sonrası dönemde birçok akıllı telefon üreticisi düşük talep nedeniyle üretim süreçlerini düşürmeye başlamıştı. 2022 yılı içinde bu düşüş halen devam ediyor. İşte detaylar.

Küresel akıllı telefon pazarı daralmayı sürdürüyor! Peki fiyatlar ucuzlar mı?

2022'nin ikinci çeyreği, birden fazla ekonomik sektör için pandemi sonrası patlamanın sonunu hazırlamıştı. Cep telefonu piyasa takipçisi International Data Corporation'a (IDC) göre küresel akıllı telefonlar, son çeyreğin sevkiyat rakamlarında düşüş olduğunu söylüyor.

IDC'ye göre, 2022'nin ikinci çeyreği, dünya çapında akıllı telefon sevkiyatlarının yıllık bazda yüzde 8,7 düştüğünü gördü. Bu, piyasada düşüşlerin olduğunu gösteren üst üste dördüncü çeyrek oldu. Peki akıllı telefon fiyatları da bu oranda düşer mi?

Akıllı telefon piyasası durağan seyrediyor

IDC'nin dünya çapındaki takip ekibinin araştırma direktörü Nabila Popal, düşüşün enflasyon ve ekonomik endişeler nedeniyle olduğunu düşünüyor. Pandemi sırasında sektörün temel sorunu, tedarik zinciri arasında artan talebi karşılayamamaktı. Tedarik zincirlerinin istikrara kavuşması ve talebin azalmasıyla durum şimdi tersine dönmüş gibi görünüyor. Ancak Popal, talebin ortadan kalkmayacağını, yalnızca ertelenebileceğini düşünüyor.

Akıllı telefon pazarında düşüş sürüyor! Peki fiyatlar ucuzlar mı?

En önemli düşüşler Asya'da gerçekleşmiş. En büyük düşüş, sevkiyatların 2021 yılının ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 14,3 düştüğü Çin'deydi. Ayrıca, dünya çapındaki tüm sevkiyatların yarısını temsil eden Asya/Pasifik'te (Japonya ve Çin hariç) yüzde 2,2'lik bir düşüş yaşandı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yüzdesel olarak en büyük düşüş Orta ve Doğu Avrupa'da gerçekleşti. Yıllık yüzde 36,5 düşen bölgede bunun sebebi Ukrayna'daki savaş oluyor. Kanada hariç diğer tüm bölgelerde yüzde 10'un altında düşüşler yaşandı. Tablet ve Chromebook gönderilerinin 2022 yılı ikinci çeyrekte düştüğü de bilinenler arasındaChromebook'lar yıldan yıla yüzde 50'nin biraz üzerinde düşerken tablet sevkiyatlarında büyüme durağanlaştı.

Geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla 2022'nin ikinci çeyreğinde ABD'de video oyunlarına yaklaşık 2 milyar dolar daha az harcama (yüzde 13 düşüş) yaşanmış. Düşüşün başlıca nedeni mobil sektördü, ancak mobil olmayan abonelikler dışındaki her şey de düştü. 

Büyük donanım şirketleri de etkiyi hissediyor. Intel, gelirinde yıldan yıla yüzde 22'lik bir düşüşün ardından bu yılın ikinci çeyreğinde yarım milyar dolar kaybettiğini açıkladı. Şirket, PC'ler ve bileşenler için azalan talebi neden olarak gösteriyor.

Akıllı telefonlara dönersek, iPhone satış gelirleri, sektör genelindeki zorluklara rağmen geçen çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 2,77 arttıApple'ın satış bölümü de bir önceki çeyreğe göre yüzde 12.11 büyüdü. Şirket iPhone 14'ü piyasaya sürmesiyle bu yükselişini sürdürmeyi hedefliyor.