Asgari ücrete zam gelecek mi? Çalışma Bakanı Vedat Bilgin açıkladı!

Özel bir televizyon programına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Asgari ücrete zam gelecek mi? Çalışma Bakanı Vedat Bilgin açıkladı!

Türkiye’de çalışan grubun önemli bir bölümünü asgari ücretliler oluşturuyor. Şu anda 8.500 TL olan asgari ücrete zam geleceğine dair dedikoduların ayyuka çıktığı bu dönemde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli açıklamalarda bulundu. Temmuz ayında asgari ücrete zam gelecek mi sorusuna dair de konuşan Bilgin, bu konu hakkında olumlu sinyaller verdi. İşte detaylar.

Asgari ücrete zam gelecek mi? Çalışma Bakanı Vedat Bilgin açıkladı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin dün katıldığı bir televizyon programında gündeme dair oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Temmuz ayında asgari ücrete zam gelecek mi sorusuna yanıt veren Bilgin, geçtiğimiz sene fiyatların asgari ücreti tahrip ettiğini ve bu sebepten dolayı düzenleme yapmak zorunda kaldıklarını anlattı. Türkiye’nin asgari ücret konusunda oldukça duyarlı davrandığını da aktaran Bilgin, şu ifadeleri kullandı:

"Bu sene de kimsenin beklemediği zammı yaptık. Cumhuriyet tarihinin en yüksek dolar bazında maaşı verdik. 8.500 lira yüksek bir para mı? Değil. Bunun altına düşmemesi için belirledik. Asgari ücreti yukarıya çektiğiniz zaman yüzde 50 zam yaptınız diyelim. Asgari ücretin üzerinde çalışanlar da işverenlerinden aynı oranda zam istiyorlar. Yüzde 50 olmuyorsa yüzde 25 oluyor. Bütün ücret sistemini yukarıya doğru değiştiriyoruz asgari ücretle. Asgari ücretin diğer ücretleri düzenleyici etkisi var. Temmuz'da bunu değerlendireceğiz. Şu anda rakam vermeyi düşünmüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuları bir seçim vaadi haline getirmediğini biliyoruz. Asgari ücret yılda 1 kez düzenleniyor. Ama enflasyondan ötürü 6 ayda bir düzenledik. 8.500 liranın reel etkisini Temmuz'da değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum."