Güncel

Avrupa Parlamentosu 'ACTA'yı reddetti

Avrupa Parlamentosu, Korsanlık Karşıtı Ticaret Antlaşması "ACTA"yı reddetti.


ACTA'nın ne olduğunu biliyor musunuz?
ACTA, Anti-Sahtecilik Ticaret Anlaşması telif hakkı koruma önlemlerini standardize etmeyi hedefleyen uluslararası bir anlaşmadır. ACTA'ya karşı olanlar anlaşmanın internet sansürüne ve özel hayatın mahremiyetinin ihlaline yol açacağını savunuyordu.

Avrupa Parlamentosu üyesi ülkeleri ilgilendiren karar, şimdi ise Avrupa Adalet Divanı'na taşınıyor. Yasa, internette yasadışı yüklemeleri kısıtlamayı amaçlıyor. Ancak yasa 39 "evet"e karşı 478 "hayır" oyuyla reddedildi.

1341499556_img606x3410407-goodbye-acta-hello-democracy-rtr34koh.jpg

ACTA, dijital eserler üzerinde telif haklarını korumayı amaçlıyor ve sahte ilaç ile tohum satışlarının yasaklanmasını hedefleyen bir yasa. Yasanın telif hakkı suçu işleyenlere getirdiği yaptırımlar ve kullanıcıların sanal ortamda izlenecek olması nedeniyle itiraz ediliyordu.

Bu teklifin yasalaşması ile havaalanı ve buna benzer yerlerde, müzik dinleme cihazlarının korsan müzik ve diğer multimedya içerip içermediği kontrol edilecekti. Yasanın geçerli olabilmesi için, tüm AB ülkeleri tarafından kabul edilmesi gerekiyordu ancak sadece bazı ülkeler yasayı imzaladı.

1341499817_acta-protest-warschau-540x304.jpeg

Parlamentoyu ilgilendiren karar "ticari  ilişkiler zedelenir" diyen yasa destekçileri tarafından Adalet Divanı'na taşınıyor ve bir yıl içinde adalet divanından karar çıkması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.