Güncel

Ayılar uyurken iyileşiyor

Amerikalı bilim adamlarının ayılar üzerinde yıllar boyunca yaptıkları gözlemlerin sonucu, kış uykusunun ayıların sağlığını koruduğu ortaya çıktı.

Ayılar uyurken iyileşiyor

Kış uykusu süresince ayıların, vücut ısısının 7 derece düştüğü ve metabolizmasının yavaşladığı ve yaralarının iz kalmadan iyileştiği gözlendi. Hatta yara bölgesinde iltihaplanma falan olmadığı hızla yeni tüyleri çıktığı görüldü.

1332275576_kardes-ayilar.jpg

Ayıların metabolizmalarının yavaşlamasına rağmen iyileşmesi araştırmacıları şaşırttı. Aylarca yattıkları halde uyandıklarında sadece biriktirdikleri yağ dokusu azalıyor. Ama kas ve kemik dokularında belirgin bir kayıp olmuyor.

Bilim adamları kemik yıkımı sonucunda ortaya çıkan kalsiyumun boşaltım olmadan geri dönüşüm yoluyla tekrar vücuda kazandırıldığını düşünüyor. Depoladıkları yağ ile beslendikleri için kolestrol düzeyleri iki katına çıkıyor. Ama damar sertliği olmuyor.

Ayıların kış uykusu süresince nasıl sağlıklı kalabildiklerini çözmeye çalışan bilim adamları hayvanların fizyolojik özelliklerinden tıp alanında yararlanmanın yollarını arıyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.