Güncel

Uçan robotlar

Hem hafif hem de son derece çevik olan robotlar Nano teknolojisinin bir ürünü.

Uçan robotlar

Amerika Birleşik Devletleri'nde uçan robotlar geliştirildi.  Robotlar arama ve kurtarma operasyonlarında görev alacaklar.

Hem hafif hem de son derece çevik olan robotlar Nano teknolojisinin bir ürünü. Bu robotlar, havada objeleri yakalayabiliyor, ters dönebiliyor ve sanki bir uçak filosu gibi düzen içinde uçabiliyorlar.

1332273351_61361.jpg

Uçan robotlara sensör ve mini mıknatıslar yerleştirilmiş. Böylece üzerlerine kamera yerleştirmek kolaylaşıyor. Kızılötesi ışınlar ve özel bir bilgisayar programı ile de yerleri tespit edilebiliyor. Bu özelikleri ile arama ve kurtarma operasyonlarında görev almaya hazır görünüyorlar.

Pensilvanya Üniversitesi'ndeki bilim adamları, henüz istenilen aşamaya gelinmediğini söylediler.

Bir bilim adamı yaptığı açıklamada, "Biraz daha zamana ihtiyacımız var. Sonra bu robotların etkili olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz. Örneğin doğal bir felaket olduğunda çok sayıda robotu afet bölgesine gönderip bilgi toplayabiliriz. Bu bilgi, afetzedelere yardım için atılacak adımları belirlemede kullanılabilir" dedi.

Uçan robotların ayrıca müzik yetenekleri bulunuyor. Çeşitli enstrümanları kullanarak James Bond filmlerinin unutulmaz müziğini çalabiliyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.