Güncel

Bakan Mustafa Varank'tan yeni "ÖTV Zammı" açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, elektrikli otomobillerdeki ÖTV zammı hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Mustafa Varank'tan yeni "ÖTV Zammı" açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ÖTV zammı hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz ay elektrikli araçlara ÖTV zammı gelmişti. Bakan Varank yaptığı açıklamada bu konuya netlik getirdi. Açıklamada ÖTV artışının ithal lüks araçlara yönelik olduğunun altı çizildi.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO'su Gürcan Karakaş ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır yerli otomobil standında açıklamalarda bulundu. Ardından gazeteciler konuyla ilgili sorularını yöneltti.

Bakan Mustafa Varank yeni ÖTV zammı hakkında konuştu

Bakan Mustafa Varank'tan yeni "ÖTV Zammı" açıklaması - Resim : 1

Bir gazetecinin, "Elektrikli araçlara gelen ÖTV zammı stratejik miydi, yerli araçları desteklemek için miydi?" Bakan Varank şu şekilde yanıt verdi: "Oradaki hamlenin özellikle ithal lüks otomobiller dönük bir ayağı vardı. Maalesef çok lüks otomobilleri daha uygun fiyatlarla Türkiye'ye getirmeye çalışanlar oldu, ona dönük bir hamleydi. Biz tabi ki vergi uygulamalarımızı hem ülkenin ekonomik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, hem de sektörlerin önünü açacak şekilde tasarlıyoruz. Tabi ki KDV olsun, ÖTV olsun ihtiyaçlar hasıl olduğunda. Biliyorsunuz pandemi döneminde KDV'ye dönük çok ciddi indirimler gerçekleştirdik. Bu manada da Hazine ve Maliye Bakanlığımızda ne sektörün önünü kesmek istiyor, ne de çok fazla ithal ve lüks otomobillerin Türkiye'de satılmasını istiyor. Bu dengeyi tutturacak şekilde önümüzdeki dönemde tabi ki bu uygulamalarını revize etmeyle ilgili çalışmaları var." "Bu manada da Hazine ve Maliye Bakanlığımız ne sektörün önünü kesmek istiyor, ne de çok fazla ithal ve lüks otomobillerin Türkiye'de satılmasını istiyor. Bu dengeyi tutturacak şekilde önümüzdeki dönemde tabi ki bu uygulamalarını revize etmeyle ilgili çalışmaları var."

Zamlardan söz edecek olursak, motor gücü 85 kWh’ı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 10‘a, motor gücü 85 kWh ile 120 kWh arasında kalan elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 25‘e, motor gücü 120 kWh‘ı geçen elektrikli otomobillerin ÖTV oranları yüzde 60‘a yükseltildi.

Yorumlar
Volkan
Başka ülkelerde yeşil ve temiz enerji ye yönlendirmeye çalışırlar bunun için kampanyalar yaparlar bizde ise daha piyasada doğru düzgün araba yok hemen ÖTV zammı.Nasil bir yönetim anlayışı var şaşıyorum.
Cevapla
Gelebilir
Büyük ticaret yapamıyorsan boşsun demektir alamıyorsan boş yapmayın nasıl büyük işler yaparım ona kafayı yor bu kafayla sizden hiçbirşey olmaz
Cevapla
Gelebilir
Büyük ticaret yapamıyorsan boşsun demektir alamıyorsan boş yapmayın nasıl büyük işler yaparım ona kafayı yor bu kafayla sizden hiçbirşey olmaz
Cevapla
emir
herkes doğana şahine binsin asgari ücreti 20 000 lira yaptınız sanki de bide sadece depremde alınacak OTV'yi zamlandiriyorsunuz bu ulke insanlarina eziyet ediyorsunuz hesabini Allah sorsun. mesela 2021 model bir passat almak istesek aracin fiyati 267.900 tl otvsi 214.300 tl kdvsi 87.000 tl mtvsi 1.100 tl trafik ruhsat islemleri 700 tl 571.000 liraya geldi bunun 300.000 tl sine kredi alsak 48 ay ayda 10.100 tl geri odeme yapiyor 483.000 lira toplam geri odeme 183.000 lira da banka soydu bizi devlet izin verdigi icin 754.000 liraya geldi uyduruk bir passat 267.900 lira arabanin parasiydi 486.100 lira ek odedigimiz vergiler vs saka mi yapiyorsunuz 3 qraba parasi veriyoruz 1 araba aliyoruz is mi bu mantikli mi
Cevapla
Gelebilir
Büyük işlere atılım yapmayı düşünsen ama boş adamsın belli sadece zam zam düşüne düşüne kafayı çalışmaktan uzaklaştırmışsın.istediğimi alabiliyorum senin gibi boşlara gülmek yetiyor
Murat Arslan
Ha bu arada o ithal lüks araçların yüzde 99 u sizin meclisin bahçesinde villalarında haberiniz olsun bir dost
Cevapla
Gelebilir
Fakir boş yapma
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.