Güncel

Başbakan'dan yerli motora cazip teşvik paketi

Başbakan Erdoğan, Güney Koreli bir firmaya yerli otonun motorunu üretme teklifinde bulundu.


Güney Kore'de yıllık 500 milyar dolar ciroya sahip sekiz CEO'yla bir araya gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, bir firmaya yerli otonun motorunu üretme çağrısı yaptı.

Güney Koreli firma teklifi kabul ederse bedava arsa verilecek ve çok düşük vergi ödeyecek.

Teşvik paketini beklediğini söyleyen firmaya Erdoğan, "Paketi görünce fazla dayanamayacaksınız" şeklinde cevap verdi.

1332708218_yerli-motor-uretene-bedava-arsa-165976.jpg

Başbakan Erdoğan'ın fazla dayanamayacaksınız dediği teşvik paketleri netlik kazanıyor. Tedariki yüzde 50'den fazlası ithalata dayalı ürünleri (stratejik ürünler) üreten firmalara bedava arsa verilecek. Sadece bu firmalar için yatırım indirimi verilecek. Sosyal güvenlik yüklerinin büyük bölümünü devlet karşılayacak. Bu firmalar için yüzde 20 olan kurumlar vergisi düşük miktara çekilecek.

Erdoğan'ın çağrıda bulunduğu firma yerli motor üretirse bu da stratejik ürün kapsamına girecek ve şirket teşvikten yararlanacak.

Başbakan Erdoğan ile başka bir firmanın temsilcisi arasında da ilginç bir diyalog gelişti. Firma yetkilisi "Yakında size gelip inşaat yatırımı yapacağız" derken, 'Üsküdar'a Giderken' şarkısını söyleyince Erdoğan kendisini alkışladı. Erdoğan'ın Kore ziyareti sonrasında Teşvik paketini açıklanması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.