Başımıza roket parçaları düşebilir! Tarih verildi

Kontrolsüz bir biçimde Dünya'ya düşen Long March 5B roketi her ne kadar okyanusa gömülmüş olsa da, çevreye yayılan parçaları korkutmaya devam ediyor. Roket geçtiğimiz günlerde Malezya eyaleti Sarawak yakınlarına düşmüştü.

Başımıza roket parçaları düşebilir! Tarih verildi

Çin'in Long March 5B itici roketinin geçtiğimiz gün kontrolsüz bir şekilde Dünya atmosferine girmesi, Filipinler açıklarında okyanusa düşmesiyle şanslı bir şekilde sorunsuz atlatıldı. Geri dönen uzay çöpü genellikle atmosfere çarptığında parçalanıyor, bu nedenle en büyük bileşenin rapor edildiği gibi 119.0°D, 9.1°K'ye indiği hala doğru olsa da, en az bir durumda bazılarının evlere yakın bir şekilde karaya düştüğü görülüyor. Radyoaktivite korkularının iki ailenin tahliye edilmesine yol açtığı bildirildi.

Yüzde 10 düşme ihtimali var

Önümüzdeki on yıl içinde bir kişinin uzay çöpü çarpması (ve muhtemelen ölme) olasılığının yüzde 10 olduğunu tahmin eden bir makale, bir ay içinde kulağa gereksiz alarm veren bir araştırma olmaktan çıkıp ileri görüşlü olarak görülmeye başladı. Makale üç hafta önce yayınlandığında, Sputnik 1'den bu yana geçen 65 yıl boyunca uzaydan kontrolsüz bir dönüşle karaya çarpan yalnızca dört veya beş doğrulanmış insan yapımı cisim vakası vardı.

Ancak yayınlanmasından bu yana, birinin neredeyse 3 metre büyüklüğünde olduğundan şüphelenilen bir SpaceX roketinin birden fazla parçası, Avustralya'nın Yeni Güney Galler'ine dağılmış halde bulundu. Şimdi de Endonezya'nın Batı Kalimantan kentinde daha da büyük bir bükülmüş öğe fark edildi ve yakınlardaki Sarawak, Borneo'dan bildirilen iki parça daha bulundu.

Bu parçaların her birinin Long March 5B roketinden geldiğini doğrulamak zaman alacak olsa da, ana bileşenin Borneo'nun hemen hemen üzerinden geçmesi, bunun oldukça olası olduğunu gösteriyor.