BDDK duyurdu! Akıllı telefon alacaklara büyük kolaylık

Cep telefonu alımlarında kullanılan tüketici kredilerindeki vade sınırında ve taksit süresinde düzenleme yapıldı. İşte yeni düzenlemenin tüm detayları.

BDDK duyurdu! Akıllı telefon alacaklara büyük kolaylık

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), taksitli cep telefonu alımlarına yeni bir düzenleme getirdi. Alıcılara kolaylık sağlayacak olan bu gelişme, cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırının belirlenmesinde dikkate alınan tutarda değişikliğe gidildi. 

Ayrıca yenilenmiş ürünlerin satın alımı için de yeni bir düzenleme daha yayınlandı. Yeni düzenleme neler sunuyor?

Cep telefonu alımlarında vade sınırı ve taksit süresi değişti

BDDK, cep telefonu alacak kişilere kolaylık sağlamak için taksitlerde yeni bir düzenleme yaptı. Yapılan resmi açıklamada tüketici kredilerinde vade sınırının belirlenmesinde dikkate alınan tutar artırıldı. 

Resmi açıklamaya göre dikkate alınan bu tutar 5 bin liradan 12 bin liraya yükseltildi. Bu kapsamda değeri 12 bin lira ve altında olan akıllı telefonlar için kullandırılacak olan tüketici kredisi vade sınırı 12 ay olarak güncellendi.

Değeri 12 bin lira üzerinde olan akıllı telefonlarda tüketici kredisi vade sınırı ise 3 ay olarak açıklandı.

Vade düzenlemesi, kararda “Cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırının belirlenmesinde dikkate alınan beş bin Türk Lirası tutarının on iki bin Türk Lirası olarak artırılmasına karar verilmiştir” şeklinde açıklandı.

Yenilenmiş cep telefonları için ayrı bir taksit düzenlemesi getirildi

Yeni düzenleme, vade sınırına ek olarak "yenilenmiş ürün" kapsamında olan cep telefonu alımları için de kolaylık sunuyor."Yenileme merkezi" veya "yetkili satıcı" niteliğinde olması kaydıyla, cep telefonu alımında kullanılan kredi kartlarındaki taksitlendirme süresi, tutar sınırı olmaksızın 12 ay olarak belirlendi.