Bekara ev yok diyen emlakçıya şok ceza!

Ülkemizde son dönemlerde kira fiyatları ve artan maliyetler gündemde. Ancak şimdi kiracıda seçicilik yapan emlakçıya ceza geldi.

Bekara ev yok diyen emlakçıya şok ceza!

Türkiye'de son dönemlerde en çok konuşulan konulardan biri de kira maliyetleri ve ev bulmanın giderek zorlaşması. Gerek artan fiyatlar gerekse ev sahiplerinin bazı talepleri doğrultusunda ev bulmak gittikçe zorlaşıyor. Bu kapsamda yaşanan bir olay ise sosyal medyada gündem oldu.

Sözcü'nün haberine göre üç kuzeniyle birlikte tatil beldesinde yer alan bir yazılığı kiralamak isteyen genç, mülk sahibinin 'Bekara ev yok' cevabını alınca hakkını aramaya başladı. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na (TİHEK) başvuran gencin başına gelen kısa sürede sosyal medyada yayıldı.

Bekara ev yok diyen emlakçıya şok ceza!

emlak

Kurumun kararına göre, bekara ev kiralamayan ev sahibine 5 bin lira para cezası verildi. Yazlık bölgede ev kiralamak isteyen gencin başına gelen bu olay sosyal medyada da yankı buldu.  Medeni hali sebebiyle ayrımcılığa maruz kaldığını söyleyen genç hakkını aramak için elinden geleni yapmış diyebiliriz.
 

Başvuruyu değerlendiren TİHEK ise bundan sonra emlakçıları düşündürecek bir karara imza attı. Kararda şöyle denildi: “Başvuranın iddialarıyla ilgili olarak muhatap S. S.' den yazılı görüş talep edilmiştir. Muhatap; yazlık bölgede bulunan taşınmazını aileye kiraya verdiğini, taşınmazın aile kullanımına uygun olduğunu, komşuların da taşınmazın kiraya verilmesinde aile tercihi yapılmasını talep ettiklerini belirtmiştir.  Somut başvuruda muhatap malik, söz konusu taşınmazın kendisine ait olduğunu, yazlık bölgede bulunan taşınmazını ailelere kiraya verdiğini, taşınmazın aileye uygun olduğunu, ayrıca komşuların da evin kiraya verilmesinde aile tercihine dikkat edilmesi noktasında talepleri olduğunu ifade etmiştir. Bu çerçevede muhatap malik genel ifadelerle ayrımcılık yaptığını reddetmiştir. Ancak ayrımcılık yasağının ve eşit muamele ilkesinin ihlal edilmediğinin ispatını gerektiren durumlarda, yani ispat yükü yer değiştirdiğinde, genel ifadelerle ayrımcılık iddiasının reddedilmesi yeterli kabul edilmemelidir" ifadeleri yer aldı.