Güncel

Tayvan-Çin krizi Apple'ı kötü etkiledi! Tedarikçilere çağrı!

Tayvan ve Çin arasında yaşanan kriz Apple'ı kötü etkilemiş durumda. Şirket Tayvanlı tedarikçilerine benzersiz bir çağrıda bulundu.

Tayvan-Çin krizi Apple'ı kötü etkiledi! Tedarikçilere çağrı!

Apple Tayvan ve Çin arasında yaşanan gerginlikler yüzünden kötü etkilendi. Şirket geçtiğimiz günlerde Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi'nin son Taipei ziyaretinin ardından Tayvanlı tedarikçilere bir talepte bulundu. Bildiğiniz üzere Apple Tayvanlı bir şirketle ortak durumda. Ancak mevcut gerginlik yüzünden şirket şimdi tedarikçilerinden "Made in Taiwan" yazısını Çin pazarı için kaldırmalarını istiyor.

Tayvan-Çin krizi Apple'ı kötü etkiledi! Tedarikçilere çağrı!

apple

Bu politika aslında yeni değil. Çin yıllardır benzer bir politika uyguluyor. Pelosi'nin geçen haftaki ziyaretinin ardından ABD ile olan gerilim de alevlenmiş durumda. Politikaya göre, yetkililer "Made in Taiwan" yazan gönderileri geciktirebilir ve hatta reddedebilir. Tayvan'ın ise bu konuda kendi görüşleri mevcut. Ülke, gönderilerin çıkış noktası olarak "Tayvan" veya "Çin Cumhuriyeti" belirtmek zorunda.

Teknoloji devi ve diğer birçok Amerikan şirketinin Çin ile karmaşık bir ilişkisi var. Rapor doğruysa, bu hamle Apple'ın Çin Komünist Partisi'ni yatıştırmaya çalıştığı ilk sefer olmayacaktı. 2019'da şirket, Hong Kong'da Tayvan bayrağı emojisini iOS'tan kaldırmıştı. Kendi çıkarlarını düşündüğünde Apple, Çin'in Tayvan sevkiyatlarına ilişkin politikasına uymaktan başka seçeneği olmadığını hissetmiş olabilir. Nisan ayında Tim Cook, yarı iletken kıtlığının şirketin iPad işini önemli ölçüde etkilediğini söyledi. Bu yıl iPhone 14'ün piyasaya sürülmesinden önce, gümrük anlaşmazlığından kaynaklanan ek gecikmeler muhtemelen Apple için felaket olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.