Güncel

Beklenen gün geldi! Kripto para yatırımcıları 2X bekliyor

Kripto para yatırımcılarının bir süredir yüzü gülmüyordu. Merakla beklenen FED faiz kararı bu akşam açıklandı. Uzun süre sonra kriptocular için ışık göründü. İşte detaylar.

Beklenen gün geldi! Kripto para yatırımcıları 2X bekliyor

FED faiz kararı bu akşam açıklandı. Merakla beklenen Amerika Merkez Bankası kararı global piyasaları etkiliyor. Tüm piyasalar üzerinde etkisi olan FED kararı kripto para yatırımcılarını da yakından ilgilendiriyor.

Amerika Merkez Bankası FED bu akşam açıkladığı faiz kararında 50 baz puan artış yaptıklarını duyurdu. Bu da doların global piyasalarda değer kazanmasına sebebiyet verdi. Ancak bu durum sadece dolar yatırımcısını değil kripto para yatırımcısını ve altın yatırımcısını da ilgilendiriyor. Peki FED'in kararı kripto para piyasalarını nasıl etkiledi? Gelin yakından bakalım.

Beklenen gün geldi! Kripto para yatırımcıları 2X bekliyor

fed faiz kararı

Fed faiz kararı açıklanmadan önce milyarder yatırımcı Bitcoin'in yükselişe geçeceğini öngördüğünü söylemişti.  Michael Novogratz, yüksek enflasyon nedeniyle Fed'in bir süre daha şahin tarafta kalacağını ve yakında faizleri 50 baz puan artıracağını öngörmüştü. Ancak bu akşamki karara bakılırsa FED faizi 50 baz puan artırdı diyebiliriz.

Geçtiğimiz dönemlerde faizi düşüren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın hamlelerinin ardından dolar kuru bir dönem oldukça yükselmişti. Ancak Kur Korumalı TL Mevduat paketinin açıklanmasıyla dolar kuru uzun bir süre 14,5 seviyelerinde stabil kaldı. Şimdi Amerikan Merkez Bankası'nın faiz artırımı ile birlikte dolar global pazarlarda değer kazanabilir. Rusya Ukrayna savaşı ile daha kötü hale gelen enflasyon da bu faiz artımından etkilenebilir. Ancak kripto para yatırımcıları uzun süre sonra ilk kez ışık gördü. Bitcoin ve Ethereum yatırımcıları için yükseliş öngörülüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.