Güncel

'Bilişim Vadisi' çok yakında!

İkinci 'Silikon Vadisi' mi geliyor?


Türkiye'nin günden güne genişleyen ekonomisi teknolojiyi de olumlu yönde etkilemeye başladı bile. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL'ün  Amerika'daki 'Silikon Vadisi' olarak adlandırdığımız SanFrancisco bölgesine yaptığı ziyaret sonrası, hükümetin bilişim ve teknoloji konusundaki görüşleri değişmeye, yeni yeni projelerin geliştirilmesine neden oldu diyebiliriz.


Stratejik Düşünce Enstitüsü'nce (SDE) düzenlenen '2023 Vizyonu ve Türkiye'de Yazılım Sektörü' panelinde yapılan konuşmada, Bilim, Sanayi ve Teknoloji 'den sorumlu Bakan'ımız Nihat Ergün, yeni gelecek olan Bilişim Vadisi ile ilgili ipuçları verdi.

1341557968_49fe1b265ec1f005.jpg

Tüm sektörleri ilgilendirecek, işin tam merkezi olarak bir noktada yer alacak yeni 'Bilişim Vadisi' hakkında planların olduğu ortaya çıktı. Ergün, günümüz dünyasında yazılımın geldiği noktayı şu örnekle açıkladı; Samsung ve Apple'ın geçtiğimiz seneler içerisinde mobil cihaz üreticisi Nokia'yı inanılmaz hızlı bir derecede alt ettiğini, dalında rakipsiz görünen Nokia'yı nasıl geride bıraktıklarını anlattı.

Türkiye üzerindeki firmaların genel yapısı hakkında değerlendirmeler yapan Bakan Ergün,  Türkiye'de faaliyet gösteren 32 teknoparkta 2 bine yakın firma tarafından yürütülen projelerin yüzde 56'sının yazılım ve bilişim sektörüne ait projeler olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

1341558024_turkiyeninbilisimvadisigeliyorh19372.jpg
"Yazılım sektörünü geliştirecek alanlardan birisi bu Fatih Projesi'dir. Diğer önemli alanlar ise Türkiye'nin, savunma ve havacılık sanayisine vermiş olduğu önemdir. Tüm bu alanlar, yüksek teknolojik üretim yapmayı gerektiren hem de yazılım sektörüyle iç içe olan alanlardır. Dolayısıyla Türkiye'nin, eğitim alanında Fatih Projesi'yle, savunma sanayindeki yeni projelerle ve havacılık sektörü ile tıbbı cihazlar alanındaki yeni hamleleriyle atmış olduğu adımlar, yazılım sektörüne ciddi katkı sağlayacak adımlardır.'' dedi.

Bakan Ergün, Türkiye'de yazılım denilince akla ilk gelen illerin İstanbul, Ankara ve İzmir olduğunu belirterek; ''Onun için ilk etapta bilişim ve yazılım sektörünün bir ekosistemini oluşturacak Bilişim Vadisi gibi projeleri hayata geçiriyoruz ve bu amaçla şu anda İstanbul'da birisi savunma sanayinde ağırlıklı olmak üzere, birisi Gebze'de bilişim sektörünün bir çok unsurunu bir arada bulundurmak üzere iki önemli teknoparkı, yazılım sektörünün ağırlıklı olarak bir ekosistem oluşturacağı bir alanla başlatıyoruz." dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.