Güncel

Bir devrin sonu! Artık Xiaomi telefonlara IMEI atılamayacak!

Ülkemizde çok yüksek miktarlara ulaşan kaçak IMEI atılmış telefonlara karşı BTK'nın bir önlem alacağı beklenirken hamle Xiaomi'den geldi. Yeni Xiaomi modellerine IMEI atılamayacak.

Bir devrin sonu! Artık Xiaomi telefonlara IMEI atılamayacak!

Ülkemizde cep telefonu üzerindeki ÖTV abartılı rakamlara gelmiş durumda. Öyle ki ÖTV, KDV, TRT vergisi hatta ÖTV'nin KDV'si gibi bileşik vergiler derken akıllı cep telefonu üzerindeki vergiler toplamda %94 gibi bir rakamı bulabiliyor. Gelişmiş ülkelerde aylık asgari ücretin yarısına alınabilen iPhone 12 Pro Max ve benzeri amiral gemileri ülkemizde maalesef asgari ücretin 5 katından fazla bir rakama tekabül ediyor.

İşte bize reva görülen bu fiyatlar yüzünden ülkemiz insanı da haliyle ülkemizde kayıtlı olan başka telefonlara ait IMEI'lerin atılarak kullanılabildiği, yurt dışından gelen kaçak telefonlara yöneliyor. Söylentiler BTK'nın bu telefonları tespit edip sistemden atabileceği yönünde idi. Bazıları ise bunun imkansız bir şey olduğunu belirtiyor. Fakat bu konudaki atak hiç beklenmeyen bir yerden geldi.


Xiaomi telefonlar artık RSA kilidi ile geliyor.

Bu aralar dışarıda gezerken etrafımızda genelde duyduğumuz melodi hep aynı: Xiaomi'nin klasik zil sesi. Hatta öyle ki kendimiz de Xiaomi veya alt markalarına (Redmi, Poco) ait bir telefon kullanıyor ve zil sesini değiştirmediysek melodiyi her duyduğumuzda ister istemez elimizi cebimize atabiliyoruz. Bunun nedeni belki de şu anda Türkiye'de en çok kullanılan telefonun Xiaomi olması. Fakat resmi rakamlar en çok satılan telefonun Xiaomi olmadığını gösteriyor. Peki neden?

Çünkü Xiaomi kullanıcılarının bir kısmı, belki de bir çoğu telefonu resmi yollardan garantili şekilde satın almıyor. Yurt dışından kaçak yollarla giren Xiaomi, Redmi ve Poco markalı telefonlar çok yüksek rağbet görüyor. Resmi IMEI kaydı çok pahalı ve sadece kayıt edilen kişi adına olan sim kartlarla kullanılabilme gibi bir saçmalığı barındırdığından bu yurt dışı Xiaomi telefonlara da kaçak yollardan IMEI atılıyor. Öncelikle bunun bir suç olduğunu belirtmemiz gerekiyor fakat şimdiye kadar hükümetten veya BTK'dan bununla ilgili bir hamle gelmedi. Hatta resmi IMEI kaydı fiyatının 2000 TL'ya kadar yükselmesi, cep telefonundaki vergilerin insafsızca yükseltilmesi ve cep telefonunda kredi kartına taksitin de engellenmesi yüzünden insanlar kaçak telefon kullanmaya teşvik ediliyor desek yeridir.

İşte bu kaçak yollardan IMEI kaydına karşı hamle ülkemizde kaçak IMEI kaydının en çok yapıldığı marka olan Xiaomi'den geldi. Daha önce Mi 9, Mi MIX 3 ve Mi 10 gibi amiral gemilerinde gördüğümüz RSA koruması Redmi Note 10 ve Mi 11 ailesinin giriş seviyesi üyeleri ile birlikte artık giriş ve orta seviye Xiaomi telefonlara da gelmeye başladı. Peki nedir bu RSA koruması?

Zaten bir süredir çift sim kartlı Xiaomi telefonların 1 numaralı sim kartı RSA kilidi ile geliyordu. Bu yüzden kaçak IMEI işlemleri sadece 2 numaralı sim karta yapılabiliyordu. Şimdi ise Redmi Note 10, Redmi Note 10 Pro, Poco X3 Pro ve Mi 11 ailesi gibi 2021 model Snapdragon işlemcili cep telefonlarında iki sim kartta da RSA koruması bulunuyor. MTK işlemcili Redmi Note 10S gibi telefonlarda ise şimdilik RSA koruması bulunmuyor. RSA donanım ve yazılımın bir arada olduğu bir koruma şekli. Koruma sadece yazılımsal değil donanımsal da olduğu için normal yollarla aşılması neredeyse imkansız. Eğer bu kilitlemenin 128 bit protokolü ile yapıldığını düşünürsek normal bir bilgisayarın bu kodu çözerek RSA korumasını aşması ortalama 2 milyon yıl, evet yanlış okumadınız: 2 MİLYON YIL alıyor. Yani pratikte bu korumayı aşmak imkansız.

Aldığımız bazı duyumlar telefonların arka kapağının açılıp anakarta müdahale edilerek bu korumanın aşılabildiğini gösterse de, bu şekilde bir müdahalede anakarta zarar verme ihtimalinin yanında telefonun 4G hatta 3G bile çekememesi, sadece 2G çekebilmesi ve şebekenin de sürekli kopma yaşaması, yani pratikte telefonun kullanılamaması probleminin bulunduğu yönünde.

Kısaca bir devrin sonuna geldik gibi. Artık yeni çıkacak Snapdragon işlemcili Xiaomi, Redmi ve Poco telefonların tamamı her iki sim kartta da RSA koruması ile gelecek. Bu korumanın kaynak kodları bilinmeden de yazılımsal olarak aşılması imkansız görünüyor. Bu yüzden eğer aranızda gayri resmi yollarla yurtdışından gelen Redmi Note 10/Note 10 Pro, Poco X3 Pro veya Mi 11 serisi alan varsa bu telefonlara kaçak IMEI atılamayacağını, sadece resmi kayıt seçeneğinizin kaldığını belirtmemiz gerekiyor.

Elbette biz kesinlikle kaçak telefon alıp imei numarası kopyalamanızı önermiyoruz. Keza bu yasal bir durum değil. En doğru olan yol verginizi ödeyerek ülkemizde satılan yasal modelleri tercih etmeniz olacaktır.

Yorumlar
Sem-ich
IMEI'ye ne gerek var zaten arayan soranımız yok
Cevapla
Emre
Xiaomi yoksa Vivo, cubot, doggee, umidigi, ya da alternatif bir sürü cihaz başlar
Cevapla
Mert
Ya ne kadar komik bir ülkeyiz Allah aşkına insanları ne işlere sürüklediniz bizim insanımız onada çözüm bulur rahat olun siz ama burda şunu söylemeden geçemem zaten xaomi gözden düşecek o fiyatlar ne arkadaş artık kaçak olanı bile pahalı lı bence xaomi alsın rsa sını münasip bi yerine taksın 🥳🥳🥳
Cevapla
İrina
😂😂😂👍👍👍
Kadir antep
Yav arakdas bu sistemi varya not 8 var elimizde 1 senedir kullanıyorum bu ayin 29 imei gidyor Ha sıkinti yok yurt disi kacak degil artik çalinti telfonlara geceriz yani baska care kalmadi
Cevapla
Mehmet
En kolay çözüm yolu Türkiye'de 1'nci sim 4 ay kullanılabiliyor. 2'nci sim de 4 ay kullanılabiliyor ettimi 8 ay kaldı yılın bitmesine 4 ay onu da geçici kayıt yöntemi ile uzattık mı 1'nci simi 1 yıl tamamdır. Yada 4 aylık kalan sürede ikinci bir telefonla idare edersek o da olabilir. Geldik ikinci yıla kullandığımız imei ler yeni yılda sıfırlanıyor yani tekrardan kullanıma açılıyor böyle devam ne gerek var imei attırmaya.
Cevapla
sıfırlanmıyor
Yanlış biliyorsunuz. O kullanım sadece turistler için yapıldı ama uzatılmıyor. belirli süre içinde kayıt yaptırman lazım yoksa boşa gidecek telefon.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.