Güncel

Bitcoin ağ elektrik kullanımı 2022'nin ilk çeyreğinde %25 düştü! Bitcoin fiyatını etkiler mi?

Bitcoin ağ elektrik kullanımı 2022'nin ilk çeyreğinde %25 düşerek enerji tüketimi korkularını hafifletiyor.

Bitcoin ağ elektrik kullanımı 2022'nin ilk çeyreğinde %25 düştü! Bitcoin fiyatını etkiler mi?

Bitcoin (BTC) gibi İş Kanıtı (PoW) kripto para birimlerinin ekolojik etkisine ilişkin endişeler arttıkça, en son veriler en büyük kripto blok zincirinin çevreye o kadar da zarar vermeyebileceğini gösteriyor.

Bitcoin ağ elektrik kullanımı 2022'nin ilk çeyreğinde %25 düştü! Bitcoin fiyatını etkiler mi?

Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC) tarafından 25 Nisan'da yayınlanan bir rapor, Bitcoin ağının elektrik kullanımının 2022'nin ilk çeyreğinde bir yıl önceki aynı döneme göre %25'e kadar düştüğünü ortaya çıkardı.

BMC, dünya çapındaki Bitcoin ağının %50'sini veya 100.0 exahash'ı (EH) oluşturduğu bildirilen 44 Bitcoin madencilik şirketini bir araya getiren bir gruptur. En son raporu, elektrik tüketimi, enerji kaynakları ve hashrate açısından üye şirketler arasında yapılan bir anketin sonucudur.

Grubun önde gelen isimlerinden ve MicroStrategy CEO'su Michael Saylor konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

“2022'nin ilk çeyreğinde, Bitcoin Ağının hash gücü ve ilgili güvenliği yıllık bazda %23 artarken enerji kullanımı %25 azaldı. Yarı iletken teknolojisindeki gelişmeler, Kuzey Amerika madenciliğinin hızlı genişlemesi, Çin Çıkışı ve sürdürülebilir enerji ve modern Bitcoin madenciliği tekniklerinin dünya çapında benimsenmesi nedeniyle verimlilikte yıllık bazda %63 artış gözlemledik.”

Kaynak: Bitcoin Madencilik Konseyi

Basitçe söylemek gerekirse, Bitcoin madenciliği hash oranı yıldan yıla (yıllık) %23 oranında arttı ve enerji kullanımı %63 verimlilik artışı nedeniyle yıllık %25 düştü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.