Güncel

Bitcoin bağışları, Ukrayna'ya akmaya devam ediyor! İşte detaylar!

İddia: Bitcoin bağışları, Rusya sınırındaki gerginlikler arasında Ukrayna'ya akıyor! Bağışlar Ukrayna ordusunu askeri teçhizat, tıbbi malzeme ve insansız hava araçlarıyla donatmak da dahil olmak üzere çok sayıda amaç için kullanıldı!

Bitcoin bağışları, Ukrayna'ya akmaya devam ediyor! İşte detaylar!

Rusya-Ukrayna sınırında gerilim tırmanırken, Ukraynalı gönüllüler ve bilgisayar korsanlığı grupları, ülkenin ordusunu desteklemek için Bitcoin'i ( BTC ) kitle fonlaması yaparak mücadele ediyor. Yapılan Bitcoin bağışları, Ukrayna ordusunu askeri teçhizat, tıbbi malzeme ve insansız hava araçlarıyla donatmak da dahil olmak üzere çok sayıda amaç için kullanıldı!

Bitcoin bağışları, Ukrayna'ya akmaya devam ediyor! İşte detaylar!

Elliptic'in 8 Şubat 2022'de yayınlanan raporuna  göre, Ukrayna'daki STK'lara ve gönüllü gruplarına toplamda birkaç yüz bin dolarlık bağış yapıldı. Yapılan bağışlarda ise, 2021'e kıyasla %900'ün üzerinde bir artış görüldü.

Aktivistler, bağışlanan kripto paraların, Rus paralı askerlerini veya casuslarını tanımlamak için kullanılacak bir yüz tanıma uygulamasının geliştirilmesini finanse etmenin yanı sıra, Ukrayna ordusunu askeri teçhizat, tıbbi malzeme ve insansız hava araçlarıyla donatmak da dahil olmak üzere çok sayıda amaç için kullanıldığı iddia edildi.

Sınırsız ve anonim

Yıllardır gönüllü gruplar (Come Back Alive, Cyber ​​Alliance, Myrotvotrets Center) sınırlı Ukrayna ordusuna iş gücü ve kaynaklar sundu. Bağışların çoğu hala banka havaleleri veya çevrimiçi ödeme hizmetleri tarafından alınıyor olsa da, Bitcoin gibi kripto para birimleri, Ukrayna'ya yapılan ödemeleri engelleyebilecek finansal kurumlar tarafından gözlemlenmekten kaçınmalarına izin verdiği için giderek daha popüler hale geldi.

Elliptic'in baş bilim adamı Tom Robinson, yapmış olduğu açıklamada; "Kripto para birimi özellikle uluslararası bağış toplama için uygundur, çünkü ulusal sınırlara saygı göstermez ve sansüre dirençlidir. Örneğin yaptırımlara yanıt olarak işlemleri engelleyebilecek merkezi bir otorite yoktur." ifadelerine yer verdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.