Güncel

Bitcoin'in 2024 yılı hedefi onu bir konuda özel yapacak!

Bitcoin'in 2024 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşan ilk para sistemi olması bekleniyor!

Bitcoin'in 2024 yılı hedefi onu bir konuda özel yapacak!

Bitcoin ( BTC ), varlık farklı yargı alanlarında önemli ölçüde benimsendiğini kaydettiği için karbon ayak izi etkisi konusunda eleştiri almaya devam ediyor. Ancak, özellikle maden işletmecilerinin karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarını giderek daha fazla tercih etmesiyle durum değişiyor olabilir. 

Bitcoin'in 2024 yılı hedefi onu bir konuda özel yapacak!

Bitcoin'in Aralık 2024'e kadar net sıfır emisyon elde edeceği ve BatCoinz tarafından yapılan yeni bir çalışma olan bu başarıya ulaşan ilk para sistemi olacağı bildiriliyor.

Araştırmaya göre, Bitcoin ağı şu anda karbon negatif madenciliği hesaba katarak %62.4 sıfır emisyona sahip. Mart 2023'e kadar, faaliyetin yeni duyurulan karbon negatif projelere göre %72.7 sıfır emisyona sahip olması bekleniyor.

Bitcoin'in 2024 yılı hedefi onu bir konuda özel yapacak! - Resim : 1

Bitcoin net sıfır emisyon trend çizgisi grafiği. Kaynak: Bat Coinz

Metodoloji kapsamında araştırmacılar, pozitif karbon kaynaklarından yayılan Bitcoin enerjisi miktarını hesapladı ve ardından pozitif karbon miktarını elde etti. Ek olarak, araştırmacılar, negatif karbon miktarını dengelemek için yanma yoluyla havadan ne kadar metanın çıkarılması gerektiğini hesaplamak için tersine mühendislik yaptılar.

Bitcoin'in karbon nötre giden yolu

Çalışmanın sonucu, Mayıs 2021'den bu yana ayda 8,3 MW büyüyen Bitcoin madenciliğine güç sağlamak için alevli gaz kullanımına dayanmaktadır.

“Güç olarak gazlı metan kullanan Bitcoin madenciliğinin, başlangıçta alevli gaz madenciliğinin (6.9 MW/ay) büyüme oranının yalnızca %83'ünde büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Bu daha mütevazı büyüme oranına dayanarak, Bitcoin ağının 2024'ün 4. çeyreğinde tamamen karbon nötr hale geleceğini tahmin ediyoruz." 

Ayrıca analiz, Bitcoin'in büyümesiyle birlikte enerji tüketiminin yanı sıra hash oranının da artacağını kabul etti. Ancak çalışma, yenilenebilir ağ kullanımının ve madenci verimliliğinin de arttığına ve hash oranına karşı bir denge sağlayacağına dikkat çekti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.