Bosch koronavirüs için hızlı test geliştirdi!

Bosch, numunenin alındığı yerde sonuç verebilecek hızlı bir koronavirüs testi geliştirdiğini açıkladı.

Bosch koronavirüs için hızlı test geliştirdi!

Bosch'un geliştirdiği tam otomatik yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi ile, 10 solunum yolu hastalığı eş zamanlı olarak teşhis edilebiliyor. Bu sayede, sağlık tesislerinin hızlı tanıda bulunabilmesine yardımcı olunması hedefliyor.

Bosch koronavirüs için hızlı test geliştirdi!

Bosch yaptığı bir açıklama ile, Bosch Healthcare Solutions, Randox Laboratories Ltd. ile dünyanın ilk tam otomatik moleküler tanı testlerinden birini geliştirdiğini duyurdu. Yine şirket tarafından yapılan açıklamaya göre tam otomatik işleyen ve Vivalytic adı verilen test ile iki buçuk saat içinde sonuç alınabiliyor. Şirketin geliştirmiş olduğu bu test sayesinde yeni tip koronavirüs Sars-CoV-2'nin var olup olmadığını yüzde 95 gibi yüksek bir doğruluk oranı ile saptanabiliyor.

Bosch'un geliştirdiği tam otomatik yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi, doktor muayenehaneleri, hastaneler, laboratuvarlar ve sağlık merkezleri gibi sağlık tesislerinin hızlı tanıda bulunmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Bosch koronavirüs için hızlı test geliştirdi! - Resim : 1

Numune alımından test sonucunun açıklanmasına kadar geçen sürenin pratikte daha da uzun sürebileceğini belirten Robert Koch Enstitüsü, bunun sebebinin ise testlerin zaman zaman, numune alınan yerlere nispeten uzak olan laboratuarlarda yapılmasından kaynaklandığını ayrıca vurgulandı. Zira bu durum sürenin daha da uzamasına sebep oluyor.

Yapmış olduğu açıklamada, geliştirilen testin, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) kalite standartlarına uygun olduğu ifade eden Bosch, testin altı haftada geliştidiğini ve Nisan ayından itibaren önce Almanya'da, daha sonra da diğer ülkelerde kullanılabilecek olduğunu belirtti.