BTC 25.000 $'ı hedeflediğinden %13 rekor seviyeye ulaştı.

Bitcoin'in Taproot benimsenmesi, BTC 25.000 $'ı hedeflediğinden %13 rekor seviyeye ulaştı.

BTC 25.000 $'ı hedeflediğinden %13 rekor seviyeye ulaştı.

Bitcoin ( BTC ) Taproot lansmanından geçtikten sonra, özellik kullanımda bir artış kaydediyor ve kısmen kripto para biriminin yükseliş fiyat görünümüne katkıda bulunuyor.

BTC 25.000 $'ı hedeflediğinden %13 rekor seviyeye ulaştı.

Araştırma şirketi Reflexivity Research'ün kurucusu Will Clemente tarafından paylaşılan kripto analiz platformu Glassnode'un verilerine göre, özellikle 16 Şubat itibarıyla, Bitcoin'in Taproot benimsenmesi, değerin tek haneli rakamlara düşmesinden sadece bir hafta sonra %13'lük yeni bir zirveye ulaştı.

BTC 25.000 $'ı hedeflediğinden %13 rekor seviyeye ulaştı. - Resim : 1

Bitcoin Taproot benimseme tablosu. Kaynak: Glassnode

Özellikle, 8 Şubat itibarıyla, 2021'in sonlarında bir yükseltmenin ardından yayına giren özelliğin  benimsenmesi, yedi günlük hareketli ortalamada ( MA ) yalnızca %5'te kaldı.

Bitcoin Taroot'un benimsenmesinin arkasındaki itici güçler 

Taproot'un Bitcoin blok zincirindeki kullanımının, Ordinals'ın ağdaki artan popülaritesi ile aynı zamana denk geldiğini belirtmekte fayda var. Ordinals protokolü, verileri BTC işlemlerinin tanık kısmına dahil etmek için Taproot'u kullanır.

Ordinaller, kullanıcıların BTC işlemlerine resimler gibi öğeler eklemesine olanak tanır ve bu da Bitcoin blok zincirinde misli olmayan tokenlerin ( NFT'ler ) ortaya çıkmasına neden olur. NFT'lere yönelik artan taleple birlikte Taproot, kullanımda önemli bir artış gördü.

Ordinals protokolü, sırasıyla 2017 ve 2021'de piyasaya sürülen Bitcoin'in ağ yumuşak çatal yükseltmeleri, Segregated Witness (SegWit) ve Taproot tarafından uygulanabilir hale getirildi.

Ağın yakından izlenen yönlerinden biri olduğu düşünüldüğünde, benimseme Bitcoin için önemlidir. Gerçekten de Taproot, güvenlik ve ademi merkeziyetçiliği korurken blok zinciri ölçeklenebilirliğini ve gizliliğini geliştirmeyi amaçladığı düşünülürse, Bitcoin ekosisteminin önemli bir parçasıdır.

Bu özellik ayrıca Schnorr Signature toplama ve sanal çıktı kilitleme gibi gelişmiş gizlilik öğeleri sunar. Bu özellikler, kullanıcıların birden çok girişi tek bir çıktıda birleştirerek işlem ücretlerini düşürmesine olanak tanıyarak güvenli ve uygun maliyetli işlemler sağlar.

Bitcoin fiyat analizi

Bitcoin, Taproot'un benimsenmesinde artan aktivite kaydettiği için, ilk kripto para birimi, artan düzenleyici inceleme tarafından tetiklenen son gerilemeyi geçmiş gibi görünüyor. Basın zamanında, Bitcoin günlük %7'nin üzerinde kazançla 24.505 dolardan işlem görüyordu.

BTC 25.000 $'ı hedeflediğinden %13 rekor seviyeye ulaştı. - Resim : 2

Bitcoin yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.