Güncel

BTK'dan, Facebook ve Twitter atağı

BTK Başkanı Tayfun Acarer, sosyal ağlarda bulunmayı toplantıda değerlendireceklerini belirtti. "Kurumun kararlarını daha iyi anlatmamızı sağlayacak platformalarda olmayı değerlendiririz" açıklamasında bulundu.


İnternet dünyasını meşgul eden son olaylardan biri olan filtre uygulamasındaki değişiklikleri, ayrıntıları basına açıklayan BTK Başkanı Tayfun Acarer, millyonlarca vatandaşın kullandığı sosyal ağlarda BTK'nın temsil edilmemesinin şeffaflık ve kararların internet kullanıcısına uzak olduklarına yönelik eleştirilerine şöyle açıkladı: "Kurum kararlarının tümünü internette web sitesinde açıklıyor. Kararların Twitter ve Facebook üzerinden de kamuoyu ile paylaşılması ve önerilerin alınması konusunu değerlendiririz. Konuyu kurulun gündemine tartışmamız gerek. Günümüzün iletişim ortamlarından kurum da faydalanmalı."

1313148112_tayfun-acarer.jpg


Devamlılık sağlanmalı

"Birçok kullanıcının bulunduğu platformlarda bulunup açıklamalarda bulunmak kurum için bir artı olacaktır. Fakat, iyi planlayıp sürekliliği sağlamak gerekiyor." Başkan; güvenli internet filtresinin internet kullanımını artıracağını  sözlerine ekledi. İddiasına gerekçe olarak ailelerin zararlı içerikle başa çıkamayınca bilgisayar ve internet kullanımını yasakladığını, güvenli internet filtresinin bu açığı kapatacağını söyledi. Tayfun Acarer; internet kullanımının artacağına ilişkin iddiasına karşılık olarak şunları belirtti: "Aileler çocuklarının zararlı içerik, oyun ve internette sohbet için saatlerce bilgisayar başında kalmasını önlemek için internet, hatta bilgisayar kullanımını yasaklıyor. Üstelik artan kota aşımları yüzünden de internet hattını iptal bile ediyor. Güvenli internet filtresi bu ailelerin ilacı olacak. İsteğinde güvenli interneti aktif hale getirecek istediğinde aile veya çocuk güvenlik paketini aktif hale getirecek." Başkan; "İsteyen kullanmayacak. Defalarca altını çiziyorum. Bu konuda bir zorlama olamaz. 10.9 milyon internet abonesi var ama 23 bin kişi filtre kullanıyor. İnsanlar fiziksel başvuru, hız, ücretli olması ve çıkışın zor olması yüzünden filtre kullanmıyordu. 3 aylık deneme sürecinde gelişmeleri tekrar değerlendireceğiz" şeklinde konuşma yaptı. Kamuoyunda seçme hakkı bulunmasına rağmen, gelen itirazın sebebinin devlet eliyle yapılan filtrenin güvenli interneti değil, sansürü gündeme getirdiğini belirttiğimizde Acarer, devletin filtre işine soyunmasına sebep olarak 2010 senesinde yapılmış olan düzenlemenin hatırlatmasında bulundu.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.