Güncel

Bu araç sesten beş kat daha hızlı uçuyor!

Bilim adamlarının test çalışmalarına başladığı Skylon adlı araç sesin 5 katı hızla 30 km yükseğe uçuyor.

Bu araç sesten beş kat daha hızlı uçuyor!

İngiltere'de bilim adamları, yaptıkları yeni bir çalışmada, bir motor icat ettiler. Bu motorun özelliklerine göre bir uçağı uzaya götürebilecek ve dünyanın herhangi bir yerine sadece 4 saat içinde ulaşımı sağlayabilecek. Bilim adamları icat ettikleri motorun testlerine başladılar.

1335715942_skylonorbit-2m.jpg

Bilim adamlarının test çalışmalarına başladığı Skylon adlı araç normal uçak pistine inip kalkabileceği, aynı zamanda sesin 5 katı hızla 30 km yükseğe tırmanarak, dünyanın atmosferi dışında seyahat edebileceği haberleri İngiliz basınında yer alıyor.

İngiltere'deki Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı'nda tanıtılacak olan motorun, havacılık ve uzay tarihinde devrim yapması bekleniyor. İşletme müdürü bu projenin bütçesinin yüzde 85'inin özel yatırımcılardan sağlandığını söyledi. Ancak gerekli mali desteği sağlamak için hükümetten yardım isteyebileceklerini de dile getirdi.

Bilim adamları motoru anlatırken yaptıkları açıklamada, şu anda sesin 5 katına ulaşan hızda sürtünmenin aracın motorlarına giren havanın ısısını bin santigrat dereceye kadar çıkardığını ve bunun da motorun bu havayı kullanması için çok sıcak olduğunu belirterek, bu ayki testler sırasında kritik ön soğutma sisteminin içeriye giren havayı kullanılabilir derecede soğutması konusuna odaklanacaklarını söylediler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.