Güncel

Bu uygulama kalkarsa telefon faturası şoku yaşayabilirsiniz

Tüketici dernekleri, telefon faturası uyarısı yaptı.

Bu uygulama kalkarsa telefon faturası şoku yaşayabilirsiniz

Bildiğiniz gibi mobil kullanıcılar operatör değişse bile numarası aynı kalıyor. Bu yüzden de numaranın başka operatöre aktarıldığını arayanların anlaması için, karşı tarafı ararken uyarı tonu olan bip sesi duyuyorsunuz. Yeni gelen söylentilere göre bu uyarı tonu kaldırılacak ve böylece aradığınız kişinin numarasını başka operatöre taşıyıp taşımadığını anlamanız mümkün olmayacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca GSM operatörleri arasında taşınan numara arandığında duyulan "uyarı tonu"nun, kaldırılacağına ilişkin haberlere karşın AA muhabirinin sorularına yanıt veren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, "Tüketicinin evrensel haklarından biri olan bilgilenme hakkı ve hizmeti kullanmadan önce ne kadar ücret ödeyeceğini bilmesi gerekliliğini sağlayan uyarı tonunun devre dışı bırakılması, tüketici mağduriyetlerinin artmasına, yüksek faturalar ödemesine neden olacaktır" dedi.

1400678471_1357853207fatura.jpg

Uyarı tonunun rekabeti engellediği, “her yöne" tarifelerin artması nedeniyle uyarıya ihtiyaç kalmadığını, kişinin numarasını taşıdığının bilinmesinin prestijine zarar verdiği gibi gerekçeler ortaya konulduğunu söyleyen Kaya şöyle devam etti:

"Haberleşmede birçok alanda tüketici mağduriyeti söz konusu iken herhangi bir düzenleme yapılmazken tüketici yararına olan uyarı tonu uygulamasının kaldırılmaya çalışılması, tüketicinin şaşkınlığına neden olmuştur. Halen ülkemizde sınırlı gelir sahibi birçok tüketici, şebeke içi paketleri tercih etmekte, bu paketler sayesinde aynı operatördeki abone ile sesli ve mesajlı haberleşmesini düşük bedellerle yapmaktadır. Farklı operatörü aradığında ise ücretlendirmeye dikkat etmektedir. Dolayısıyla tüketicinin evrensel haklarından biri olan bilgilenme hakkı ve hizmeti kullanmadan önce ne kadar ücret ödeyeceğini bilmesi gerekliliğini sağlayan uyarı tonunun devre dışı bırakılması, tüketici mağduriyetlerinin artmasına, yüksek faturalar ödemesine neden olacaktır."

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu ise "mobil numara taşıma" uygulamasından yararlanmak isteyen bazı abonelerin, numaralarının taşındığı bilgisini arayan tarafın bilmesini istemediğinden uyarı tonunun kaldırılmasının talep edildiğinin söyledi. Ağaoğlu, “Mobil kullanıcıların şebeke içi veya dışı  farklı miktarda dakika verilen abonelerin yaptığı aramanın şebeke içi mi şebeke dışı mı olduğu bilgisi, tüketici çıkarı açısından önemlidir. Uyarı tonu kalktığı takdirde arayan abone, başka bir operatörün müşterisiyle konuşmasını şebeke içi görüşme yaptığı zannıyla uzatabilecek ve bu nedenle de kısıtlı miktardaki her yöne dakikalarını tüketebilecektir" dedi.1400672096_galeri-kopya.jpg


 
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.