Güncel

Bu zamdan sonra artık sigara içmeyi bırakırsınız

Yeni yılla birlikte zamlar da açıklanmaya devam ediyor. Buna göre sigara yapılan zamlar neticesinde fiyatta artış görecek. İşte tüm detaylar.

Bu zamdan sonra artık sigara içmeyi bırakırsınız

Yeni yılın gelmesiyle birlikte zamlar da kendini göstermeye başladı. Alkol ve sigara yeni gelen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile fiyatta artış görecek. Zam üstüne zam haberlerinin geldiği bu dönemde artık sigara zammı ile birlikte içenlerin sayısı azalır diye düşünmekteyiz.

Yapılan zamma göre ÖTV'deki artış, yüzde 47 seviyesinde. Sigarada paket başına 0,4851 TL olan maktu vergi 0,7150 TL’ye yükseltildi. Paket başına 9,766 TL olan asgari maktu vergi ise 14,394 TL’ye çıkartıldı. Bu artış asgari maktu vergi sınır fiyatını paket başına 15,50 TL’den 22,85 TL’ye yükseltmiş oldu.

Sigara zammından sonra artık içmeyi bırakırsınız

sigara

Yapılan bu değişiklerin ardından sigara fiyatları açıklanmaya başladı. Dün enflasyon oranı açıklanmıştı. Enflasyon güncellemesi ile sigara fiyatı üzerindeki vergi yükü de yüzde 81'den yaklaşık yüzde 96'ya yükseltildi. Güncellemeye göre sigara fiyatlarında artık 3 ila 5 TL arasında zam yapılacak. Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Yaptığı paylaşımla Philip Morris grubu sigaralara 4 TL zam geldiğini duyurdu.

Yeni zamlardan sonra en ucuz sigara 21,50, en pahalı sigara ise 25,50'ye yükseldi. Piyasada en çok satan sigara Marlboro Touch Blue 24, ekonomik sigarası Chester ve l&m 21.50 TL olacak.

Sosyal medyada ise kullanıcılar "İçmeyin zaten ne gerek var?" yorumlarını yapmaya başladı. Bazı kullanıcılar ise fiyatlara isyan ediyor. Siz bu zamlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Hakan Kalaylı
İnşallah. İçmeyin şu zıkkımı
Cevapla
Bwrmuda Uçgeni
Şahane icecegiz
By kaptan
Bizde onlara bir zam yaparız yeri ve zamanı gelince merak etmesin kimse öyle sayray da hep yasatmayiz .
Cevapla
Vatandaş
👍 şerşeyin sonu vardır 👍
Murat Arslan
Sigaraya zam geldi icmeyelim yağa zam geldi yemeyelim tuvalet kağıdı zamlandi sicmayalim peki bu domuzdan beter diymak bilmeyenlere ne diyelim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.