Güncel

Bu zeka testini 100 kişiden 13'ü tamamlayabiliyor!

Yaklaşık 16 yıl önce hazırlanan bir zeka testi internette tekrardan viral oldu. İşte 3 sorudan oluşan kısa zeka testi.

Bu zeka testini 100 kişiden 13'ü tamamlayabiliyor!

16 yıl önce hazırlanan bir zeka testi sosyal medyada tekrardan viral oldu. İstatistiklere göre bu teste katılanların yaklaşık olarak yüzde 87'si üç sorudan birisine yanlış cevap veriyor.

Sorular ise dikkatli okunduğu takdirde herkesin cevap verebileceği türden. İlk bakışta işlem gerektiren sorular gibi dursa da aslında hiç bir soru için kalem kıpırdatmanıza gerek yok. 

Peki bu testte sorulan 3 soru hangisi? Dilerseniz bu sorulara aşağıdan göz atabilirsiniz.

Bu zeka testini 100 kişiden 13'ü tamamlayabiliyor!

1. Bir beyzbol sopası ve beyzbol topu toplamda 1,10 liraya satılıyor. Sopa, toptan 1 lira daha fazla. Topun fiyatı ne kadar?

2. Beş makine, beş dakikada beş adet parça üretebiliyorsa 100 makinenin 100 adet parça üretmesi ne kadar sürer?

3. Bir gölde bir nilüfer yaprağı bulunuyor. Bu nilüfer yaprağı, her gün kendi boyutunun iki katı büyüklüğe ulaşıyor. Nilüfer yaprağının tüm gölü kaplaması 48 gün alıyorsa gölün yarısını kaplaması kaç gün alır?

Gelelim bu üç sorunun yanıtına. Birinci sorunun yanıtı 5 kuruş. İkinci sorunun yanıtı 5 dakika. Üçüncü sorunun yanıtı ise 47 gün.

Eğer soruları çözebildiyseniz yorumlarda çözüm yolunuzu anlatabilirsiniz. Eğer cevaplara bir itirazınız varsa da doğru olduğunu düşündüğünüz cevabı yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yalnız cevabı açıklayıcı bir şekilde yazmanız iyi olacaktır.

Yorumlar
Cemcel
Çok zor lağğn
Cevapla
Abdurrahman Kara
1. Sorunun cevabı S+t=1.10 S -t=1.00 2s=2.10 S=1.05 (sopanın fiyatı). Demek ki topun fiyatı 0.05 ₺ Yani 5 kuruş 2. Sorunun cevabı 5 makine 5 dakikada 5 parça üretiyorlar demek ki 5 makine dakikada 1 parça üretiyor. O zaman 100 makine dakikada 20 parça üretir. 100 parça üretilebilmesi 100/20=5 dakika zaman alır. 3. Sorunun cevabı Göldeki nilüfer yaprağı, her gün kendi boyutunun iki katı büyüklüğe ulaşıyor ve tüm gölü kaplaması 48 gün alıyorsa gölün yarısı kaplandıktan sonra tamamının kaplanması sadece 1 gün alacaktır. Bu takdirde Gölün yarısının kaplanması için gerekli zaman 48 - 1=47 gün olarak bulunur.
Cevapla
hüseyin
hepsini doğru yaptım biraz matematik bilmek yeterli
Cevapla
Cemcel
Nerden bilicez hepsini bildiğini
Boşluk
3 tanesini doğru bildim🥳
Cevapla
adım sanane
ben hiçbirini bilemedim :(
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.