Güncel

Burger King'den e-atık konusunda bilinçlendirme etkinliği

Burger King, kamuoyunda Sıfır Atık konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 13 Ekim Pazar günü İstanbul Caddebostan sahil restoranında "E-Atıklardan Mozaik Atölyesi" gerçekleştirdi.

Burger King'den e-atık konusunda bilinçlendirme etkinliği

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) iş birliğiyle Dila Kurdoğlu’nun gönüllü girişimiyle ücretsiz olarak düzenlenen atölye, büyük ilgi gördü.

Burger King'den e-atık konusunda bilinçlendirme çalışması

Türkiye’nin en yaygın burger restoran zinciri Burger King, çevreye karşı sorumlu yaklaşımı doğrultusunda gerçekleştirdiği aktivitelere bir yenisini daha ekledi. E-atık konusuna dikkat çekmeyi amaçlayan Burger King, TÜBİSAD iş birliğiyle Erhan-Didem Kurdoğlu’nun kızları Dila Kurdoğlu’nun gönüllü girişimiyle TÜBİSAD’ın E-Atık’lar konusunda farkındalık yaratmak amacıyla oluşturduğu atölyelerden biri olan "E-Atıklardan Mozaik Atölyesi" etkinliğini düzenledi. E-Atık Farkındalık TÜBİSAD etkinliklerini başka illerde de gerçekleştirerek daha geniş kitleye erişmeyi, toplumsal fayda sağlamak üzere hareket etmeyi amaçlayan Dila Kurdoğlu, bu ilk atölyeye Caddebostan Burger King® restoranında E-Atık bilgilendirmesi yaparak eşlik etti. Saat 12.00 itibarıyla başlayacak atölye, saat 15.00'e kadar 3 seans halinde gerçekleşti. TÜBİSAD yetkilileri ve Atölye bi'mola eğitmenlerinin eşlik ettiği etkinlikte, yuvarlak şekilli plakalara eski CD parçaları gibi e-atık malzemeler yapıştırıp boyanarak, dekoratif objeler oluşturuldu. Katılımcılar böylece hem yaratıcılıklarını geliştirmiş hem de e-atık konusunda da bilgi edinmiş oldu.

E-atık alanında özellikle çocuklarda erken yaşta farkındalık yaratıp, bu konuda bilinçli bireyler yetiştirmek büyük önem taşıyor. Günümüzde elektronik cihaz kullanımının yaygınlaşmasıyla e-atık miktarı da sürekli olarak artış gösteriyor. TÜBİSAD verilerine göre Türkiye'de evsel kaynaklı yıllık e-atık miktarı yaklaşık 100 bin ton civarında seyrediyor. Genellikle çöpe atılan ya da evde saklanan e-atıkları ekonomiye kazandırarak çevreye ve ekonomiye katkı sağlamak mümkün olabiliyor. Yine TÜBİSAD verilerine göre evlerde atık haline gelmiş ve evlerde en çok yer işgal eden E-Atıklar; tabletler, cep telefonları, aydınlatma ekipmanları, fotoğraf makineleri, yazıcılar ve kablolar (şarj kabloları, kulaklıklar vb.) olarak tespit edildi. Etkinlik süresi boyunca tüm vatandaşlar evlerinde bulunan E-Atıklarını, Burger King önündeki E-Atık toplama aracına teslim ederek geri dönüşüme kazandırdılar.

Yorumlar
özge
selam
Cevapla
erman
aaa
Cevapla
elçin
hey
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.